Şehit Ferhat Koç Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Rektör yardımcıları, Dekanlar, Genel Sekreter, Daire müdürleri, üreticiler ve öğrenciler katıldı.
Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yasin Bedrettin Karan yapmış olduğu açılış konuşmasında etkinlikle ilgili bilgiler aktardı. Tohumun hayata atılan ilk adım olduğunu ifade eden Karan, tohumun stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. İkincisi düzenlenen etkinliğin ata tohumlarının korunması amacıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Karan etkinliğin gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naif Geboloğlu yapmış olduğu konuşmada tohumların elde edilmesi ve muhafazasıyla ilgili bilgiler aktardı. Toplanan tohumların incelendiğini ve içlerinden seçimler yapıldığını belirten Geboloğlu, yerel domates çeşidinin ve Tokat biberi tohumunun ellerinde bulunduğunu belirtti. Üretimi yapılan tohumların en kısa sürede üreticilere dağıtılacağını söyledi.
TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz yapmış olduğu konuşmada kadim bir Anadolu kenti olan Tokat’ın aynı zamanda coğrafyası ve ekolojik yapısı bir tarım kenti olduğunu söyledi. Üniversitemizin Tokat tarımına yapmış olduğu katkılardan bahseden Rektörümüz bu katkıların artarak devam edeceğini belirtti. İkincisi düzenlenen tohum takas etkinliği öncesinde çiftçilere eğitim verildiğini de söyleyen Rektörümüz tohum takas etkinliği ile yerel tohumları yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için önemli bir adım atıldığını kaydetti. Takas yapılan tohumların bol bereketli ürünler vermesini temenni eden Rektörümüz paydaşlarımıza teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Vali Numan HATİPOĞLU yapmış olduğu konuşmada Ziraat Fakültemizin köklü bir tarihi bulunduğunu belirterek Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin Tokat tarımına önemli katkılar sağladığını söyledi. Anadolu’nun çok fazla endemik türe ev sahipliği yapan bereketli bir coğrafya olduğunu ifade eden Vali Hatipoğlu, Tokat’ın bu noktada ayrı bir öneminin olduğunu söyleyen Hatipoğlu, tohumların korunmasının önemine de işaret ederek düzenlenen tohum takas etkinliğinin hayırlara vesile olmasını diledi. Programın düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmalar sonrasında Tokat Valisi ve TOGÜ Rektörünün katılımıyla sembolik olarak tohum takası gerçekleştirildi. Sergilenen tohumlar çiftçiler, öğrenciler ve ilgili tüm paydaşlar arasında takas edildi.

Tokat’ta “60+ Tazelenme Üniversitesi Projesi” İmzalandı Tokat’ta “60+ Tazelenme Üniversitesi Projesi” İmzalandı

Muhabir: Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)