Sulusaray Depreminden Etkilenen Çocuklar Tokat'ta  23 Nisan Coşkusu Yaşadı Sulusaray Depreminden Etkilenen Çocuklar Tokat'ta 23 Nisan Coşkusu Yaşadı

Tokat İl Halk Kütüphanesi, 60. Kütüphane Haftası kapsamında bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kütüphaneden en çok kitap ödünç alarak okuyan öğrencilere Vali Hatipoğlu tarafından ödülleri takdim edildi. Etkinlikte okumaya ve kütüphaneye verilen önemin altı çizilirken, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Vali Hatipoğlu, "Kitap medeniyetimizin en önemli yapı taşlarının başında geliyor. Aynı zamanda bir kitaba inanarak dinimizi yaşıyoruz. Dolayısıyla bu anlamda kitap, hayatımızın her anında olmalı. Özellikle sevgili çocuklarımız, sizler için kitap, olmazsa olmazınız olmalı. Kitap sayfalarında dolaşmanın zevki ve kitabın kokusu apayrıdır. Dijital dünyayla biraz geç tanışın ama kitapla ne kadar erken tanışırsanız o kadar iyi olur. Kitabın, okumanın, hayatımızın her alanında, bizimle beraber ölene kadar devam edecek olan unsur olmasını diliyorum. Kütüphanelerimiz sizlerin varlığıyla çok önemli olur.

Kütüphanelerin yokluğu medeniyetin yokluğu anlamına geliyor. Dünyanın en büyük kütüphaneleri olarak İskenderiye ve Bağdat Kütüphaneleri ifade edilirdi. Kütüphanelerin ortadan kalkması ile beraber tarihi köprü içerisinde silsilelerin tamamının da yıkıldığını biliyoruz. Moğollar tarafından Bağdat Kütüphanelerinin yakılmasıyla birlikte İslam dünyası çok büyük bir durağanlığa adeta fetret dönemine girdi. Eski Yunan ve daha eski medeniyetlerin izleri de İskenderiye Kütüphanesi ile birlikte yok oldu. Tüm bunlar kütüphanelerin medeniyetin taşıyıcı unsurları olarak kitabın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sizlere her gün kitapla geçen günler diliyorum." diye konuştu.

Muhabir: Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)