Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat ziyareti kapsamında Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen mitinge katıldı.

Tokat Uzmanlarından Yerel Üretim Konusunda 7 Önemli Öneri Tokat Uzmanlarından Yerel Üretim Konusunda 7 Önemli Öneri

Erdoğan, mitingde yaptığı konuşmada 45 bin kişinin katıldığını açıkladı. Tokat'ın tarih boyunca önemli mücadelelere tanıklık ettiğini belirten Erdoğan, şehrin her zaman milli iradeye sahip çıktığını söyledi.

Erdoğan, son seçimlerde Tokat'tan aldıkları güçlü destek için teşekkür ederek, 31 Mart'ta da benzer bir destek beklediklerini ifade etti. Mitinge katılan vatandaşların yoğun ilgisi dikkat çekerken, şunlara değindi: 

‘’Gözümün nuru, başımın tacı Tokat'ta bugün bir kez daha sizlerle beraber olmaktan, hasret gidermekten memnuniyet duyuyorum. Şu muhteşem katılım, ihtişam Tokat'ın 31 Mart'ta nerede olacağını açıkça ortaya koyuyor. Burası kudretten bağlar ve bahçeler, güller ve gönüller şehridir. Bir yanını Karadeniz'e bir yanını İç Anadolu'ya bir yanını Doğu Anadolu'ya veren bu şehir Malazgirt'ten hemen sonra mümin gönüllere sığınak olmuştur. Selçuklu ve Osmanlı'dan beri ülkenin ve milletin girdiği tüm mücadelelerde en ön saflarda yer almış bu toprakların vatan olmasına çok büyük katkılar sağlamıştır.

"Tokat Pontus çetelerine göz açtırmamıştır"

Tokat her zaman bir başka, Tokatlı Gaziosmanpaşa'nın şanlı Plevne müdafaası dilden dile anlatılan bir destana dönüşmüştür. Çanakkale'ye gencecik fidanlarını göndererek mevzu vatansa gerisi teferruattır diyerek vücudunu düşmana siper etmiştir. İstiklal Harbi'nde dönemin en büyük terör örgütlerinden biri olan Pontus çetelerine Tokat göz açtırmamıştır. Yetiştirdiği alimlerle, arifleriyle, gönül sultanlarıyla dünyaya ışık saçmıştır.

Evliya Çelebi Tokat'ı nasıl anlatıyor biliyor musunuz? Tokat gariplerle dosttur kin tutmaz, hile bilmez, derya dil halim selim insanların şehri olarak Tokat'ı tasvir etmiştir. Hacı Bektaş Veli hazretleri bu şehri alimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı ifadeleriyle anlatıyor. İşte böylesine büyük bir maddi ve manevi mirasın sahibi Tokat bizim demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun her safhasında yanımızda oldu. Bu vesileyle 14-28 mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı'na milletvekilliğinde yüzde 65, cumhurbaşkanlığında yüzde 66'yı aşan oranlarda destek eren Tokat'a şükranlarımı sunuyorum.

Alanda 45 bin kişi var

Emniyete sordum 45 bin kişi burada. Maşallah. İnşallah 31 Mart'ta Tokat milli irade bayrağını bir kez daha en üste dikerek kendine yakışanı yapacaktır.

Tokatlılara İstanbul ve Ankara çağrısı

Geçen yıl seçim sürecinde gördünüz. Ben sizden bir şey daha isteyeceğim. İstanbul'da Tokat nüfusu yüksek mi? Öyleyse İstanbul'daki tüm hemşehrilerinizi aramanızı rica ediyorum. Aynı şekilde Ankara'da da Tokatlı kardeşlerimizi aramanızı istiyorum.’’

Muhabir: Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)