İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve İl Jandarma Komutanı Sabri Küyük beraberinde düzenlediği basın toplantısında şehrin güvenlik ve asayişinin sağlanması konusunda yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vali Numan Hatipoğlu, kamu hizmetinde güvenlik ve asayişin sağlanması noktasında daima bir sürekliliğin esas olduğunu söyledi.

Özellikle İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın çeşitli alanlarda başlattığı operasyonların bazen Tokat’a da yansıması olduğunu, bunun dışında şehrin huzur ve asayişini sağlamak için 7 gün 24 saat esasıyla 10 bin kilometrekarelik alanda 600 bin vatandaşa hizmet etmek için uğraştıklarını ifade eden Vali Hatipoğlu,  “Asayiş olaylarımız itibariyle genel anlamda kuracağımız cümle Tokat’ın huzurlu bir şehir olduğu. Bu her şeyin üstünde. Bu bizim rakamlarımıza da yansıyor. Şükürler olsun ki her türlü hukuksuz olayın üzerine gitmek için canla başla çalışan ekiplerimiz var” dedi.

Vali Hatipoğlu, başta uyuşturucu ile mücadele olmak üzere her türlü hukuksuzluğun üzerine gitmeye devam edeceklerini, yasa dışı göçmen konusuyla ilgili olarak da çeşitli çalışmaları yaptıklarını belirten Vali Hatipoğlu, suçlarla ilgili olayların aydınlatılması oranının Tokat’ta yüzde 98’lere ulaştığına dikkat çekti.  Vali Hatipoğlu,”Emniyet ve jandarma birleşik olarak toplam 17 bin 225 olay 2022 yılında olmuş. 2023 yılında da 18 bin 107 olay olmuş. Bunlardan sadece 539’u faili meçhul olarak 2022 yılında kalmış, 418’de 2023 yılında olmuş. Bu yılki aydınlatma oranımız yüzde 97.7. Yani bu demek ki hiçbir suç belirsiz kalmayacak, sonucu belirsiz kalmayacak. Bununla ilgili olarak gerçekten tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 

Kişilere karşı ve mal varlığına karşı ve takibi gereken olaylar, ayrıca devlet ve millete karşı olan topluma karşı olaylara bakıldığında genelde kişiler arası kişilere karşı suçlar diğerlerine göre yüksek. Bunlara yönelik hem 112 sistemimiz hem de diğer tüm hususları takip etmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.


SON 2 YILIN EVDEN HIRSIZLIK RAKAMLARI
Vali Hatipoğlu, 2022 yılında 142 evden hırsızlık olayı gerçekleştiğini, faili meçhul oranının 67 olduğunu, 2023 yılında ise faili belli olan 120 olan, faili meçhul olan 60 olay olmak üzere toplam 180 evden hırsızlık olayı yaşandığını kaydederek bu rakamın önceki yıllara göre iyi olduğunu ifade etti.

TOKAT’TA KADES UYGULAMASINI İNDİRME SAYISI 13 BİN
Vali Hatipoğlu, “KADES kapsamında Tokat’ta 13 bin uygulama indirmesi yapılmış, asıllı 318 ihbar, asılsız ihbarda 237 olarak gerçekleşmiş. KADES uygulaması da biz özellikle kadına şiddetle ilgili olarak yaygın bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz” dedi. 

ARANAN ŞAHISLAR BİLANÇOSU AÇIKLANDI
Ayrıca aranan şahıslar konusunun üzerinde hassasiyetle durduklarını belirten Vali Hatipoğlu,  “Tokat’ta toplam aranan şahıs bin 600. Bunlardan bin 412’sini yakalamışız. Sadece 188 kişi güncel aranan şahıslar. Yine bunların 37’si ifadeye yönelik aramalar. 0-5 yıl arası suçtan dolayı aranan 164 kişi. 10 yıl üstü aranan şahıs sayımız 29. Bunların bir kısmı ölü var ama kaydı düşüremiyor. Bir kısmı yurt dışında o yüzden ulaşılamıyor. Yani bu 10 yıl üzeri aranan kişileri özel olarak zaten arıyoruz. 0-5  yıl arası suçlardan aranan şahıs sayısı da 160. Bunlar zaten çeşitli işlemler için müracaat ettiklerinde zaten bulunuyor. Burada şöyle bir ayrım yapalım; şimdi bir Türkiye’de Tokat olan var. Bir de Tokat nüfusuna kayıtlı olarak İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de veya başka bir yerde suç işlemiş vatandaşlarımız bunlarda 4 bin 785 kişi. Bunlardan 4703’ü yakalanmış 82 kişisi aranmaya devam ediyor.” dedi. 

YARALAMALI VE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARI
Trafik kazalarıyla ilgili de bilgiler vererek 2022’de 19, 2023’te 30 ölümlü kaza yaşandığını bildiren Vali Hatipoğlu, yüzde 58’lik bir artış var maalesef. Tabii  bir tane büyük kaza maalesef ildeki tüm rakamları arttırabiliyor. Bizde de öyle bir durum söz konusu oldu.  Yaralanmalı kaza. 2 bin 72 olmuş. Yüzde 22’lik bir artış var” dedi. 

Tokat’ta Üniversite Tanıtım Günleri Gerçekleştirildi Tokat’ta Üniversite Tanıtım Günleri Gerçekleştirildi

GECE-GÜNDÜZ SİBER DEVRİYE SÜRÜYOR
Siber Suçlar konusu da toplantıda gündem maddeleri arasında yer aldı. Vali Hatipoğlu, şuanda siber suç kapsamındaki telefonla dolandırıcılık olayının çok fazla olduğunu 625 faili belli 94 faili meçhul olmak üzere 719 telefonla dolandırıcılık yaşandığını anlattı. 

Vali Hatipoğlu “Siber birimimiz gece-gündüz sosyal medya üzerinde ortaya çıkabilecek yalan haberleri dolaşımda oluşabilecek hususları ortaya çıkartmaya ve üzerine gitmeye çalışıyorlar. Bundan sonra da aynı şeyi yapacağız. Çünkü gerçekten bir anda böyle saman alevi gibi parlayan olumsuz haberi sonra onun aslı öyle değil diyene kadar insanların canı çıkıyor. Yani hiçbir şekilde düzeltilemiyor. Olumsuz haberlerin yayılma hızıyla olumlu haberlerin yayılma hızı aynı değil. Olumsuz olarak verdiğiniz andan itibaren bir daha asla geri dönmüyor” dedi.

TESCİLLİ ARAÇ SAYISI 218 BİN 568’E ÇIKTI
Tokat İl Emniyet Müdürü Erdoğan da Tokat’ın genel nüfusunun 2022’den 2023’e yüzde 0.11 düştüğüne ancak araç sayısının yüzde 8. 77 arttığına dikkat çekti. Erdoğan, “Şuanda elimizde tescilli araç sayısı 2023 yılı itibariyle 218 bin 568. Bu da haliyle trafikteki yoğunluğu arttırmakla” ifadelerini kullandı. 

TRAFİK BİLİNCİNİ OLUŞTURMALIYIZ
Son süreçte Tokat’ta da kronik bir vakaya dönüşen motosiklet ve kuryelerle ilgili de konuşan İl Emniyet Müdürü Erdoğan, “Motosiklet ve kuryelerin yarattığı trafikteki problemlerle ilgili denetimlerimiz yüzde 27 düşmesine rağmen cezaların yüzde 57 artmış durumda. Onun haricinde de ceza ve denetim uygulamalarını devam edilmekte. Ama bizim birinci önceliğimiz cezadan ziyade uyarmak ve bilinçlendirmek. Bu konuda da sizin bizlere vereceğiniz destek kamuoyuna bilinç yaratmak adına çok önemli” dedi. 

JANDARMA KOMUTANI DÜĞÜNLERDE SİLAH ATMA KONUSUNA DİKKAT ÇEKTİ
Tokat İl Jandarma Komutanı Sabri Küyük de, Tokat’ta asayiş olayları değerlendirildiğinde düğünlerde silah atma olaylarının ciddi anlamda fazla olduğuna dikkat çekti.  İl Jandarma Komutanı Küyük, bu konuda ciddi bir proje peşinde olduklarını seçimden sonra muhtarlarla bir toplantı yapacaklarını ifade etti. Ayrıca bunun dışında jandarma kolluklarının düğünlerde aldıkları devriye, kamera çekimi gibi tedbirlerden bahsetti. 

Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel Haber)

Editör: Muhammed Özkan