Tokatlı Öğrenci Türkiye İkincisi, Afyonkarahisarlı Sporcu Türkiye Şampiyonu Tokatlı Öğrenci Türkiye İkincisi, Afyonkarahisarlı Sporcu Türkiye Şampiyonu

Ekonomideki istikrarsız gidişat kredi kartı harcamalarını da olumsuz etkiledi. BDDK'nın maaşa oranına göre yeni limit belirlemesi geliyor.

Son dönemde artan enflasyon ve ekonomik belirsizlik, kredi kartı harcamalarının da incelemeye alınmasına yol açtı. BDDK öncülüğünde yapılan değerlendirmelerin ardından, kart sahiplerinin aylık gelirleri üzerinden belirlenecek limitler için yeni bir sisteme geçileceği öğrenildi.

Limitler Maaşın 4 Katına İnecek

BDDK'nın aldığı kararla kredi kartı limitlerinde köklü değişikliğe gidildi. Bankalar, şimdiye kadar kart sahiplerinin maaşlarının 10 katına kadar kredi kartı tahsis edebiliyordu. Ancak yürürlüğe girecek yeni uygulamayla, bu oran maaşın yalnızca 4 katıyla sınırlandırılabilecek.  Böylece özellikle düşük gelir grubundakilerin kredi limitlerinde ciddi bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. Örneğin asgari ücretli bir çalışan, bankalardan alabileceği azami kredi kartı miktarının 68 bin TL'ye indirileceği belirtildi. Memurlar ise maaşlarına göre 132 bin TL ile sınırlandırılacak.

Editör: Mert Kaya