Kamuran Pınar A. 'ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan beraat ettiğini belirten Yasemin A., "O kadın benim çocuğumu öldürmeye teşebbüs etti ve bu suçtan da beraatine karar verildi. Şok geçirdim, bu olayın devamı için uğraşacağım. Gerekirse İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğim" dedi. Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi'nde 2022 yılının Temmuz ayında meydana gelen olayda, tahliye kararı için bir daireye gelen icra ekipleri, çöp evle karşılaştı. Evin temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi ekiplerine haber verildi. Temizlik çalışması başlatan ekipler, bir odanın kapısının kilitli olduğunu belirledi. Kapıyı kırıp içeri giren görevliler, çöple dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan ve 1 yıldır odada tutulduğu değerlendirilen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve vücudunda yaralar olduğu görüldü.

27 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Polis, Cem Muhammet A. adlı çocuğun dairede kiracı olarak kalan Kamuran Pınar A.'nın kız kardeşi Yasemin A.'nın oğlu olduğunu belirledi. Kamuran Pınar A.'nın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve baktığı yeğenini kilitli odada tuttuğu tespit edildi. Gözaltına alınıp, tutuklanan Kamuran Pınar A. hakkında 'ihmali davranışla öldürmeye teşebbüs', 'çocuğa eziyet' ve 'çocuğu kaçırma' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından toplam 27 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

6'NCI DURUŞMADA TAHLİYE OLDU

Bursa 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Kamuran Pınar A., 2 Şubat'ta görülen 6'ncı duruşmada tahliye edildi. Mahkeme heyeti, yurt dışına çıkış yasağı koyup, adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını istedi. Savcı, 7'nci duruşmada mütalaasını verdi. Savcı, Kamuran Pınar A.'nın 'ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs' ile 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca aynı dosyada suça sürüklenen çocuk yargılanan sanığın kızı Esra Zeynep A.'nın (18) da 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan cezalandırılmasını talep etti.

'YEĞENİMİ GETİRSENİZ BANA GELİR, SARILIR'

Davanın dün karar duruşması görüldü. Duruşmaya tanınmamak için başörtüsü, gözlük ve maske takarak gelen Kamuran Pınar A., son savunmasında yeğenine şiddet uygulamadığını iddia etti. Ağlayarak savunma yapan Kamuran Pınar A., "Şimdiye kadar hayatımda hiçbir ceza almadım, hiçbir kuralı aşmadım. Polis çocuğuyum, öğretmen çocuğuyum. Kızımı da yetiştirme tarzımdan dolayı hep takdir gördüm. Hiçbir kötü harekette bulunmadım ki şu an benim yeğenimi getirseniz bana gelir, sarılır. Elinizi kaldırsanız, kafasını çekmez. Çünkü hiç şiddet uygulamayan biriyim. Beraatimi istiyorum" dedi.

Muğla Ve Aydın'da Hayvan Hırsızlığına 3 Tutuklama Muğla Ve Aydın'da Hayvan Hırsızlığına 3 Tutuklama

15 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Mahkeme heyeti, Kamuran Pınar A.'yı 'eziyet' suçundan 7 yıl, 'cebir, tehdit ve hile kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kamuran Pınar A. 'ihmali davranışla kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan ise beraat etti. Sanığın kızı Esra Zeynep A.'ya da 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası verildi. Karara, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü avukatlarının itiraz edeceği belirtildi.

DURUŞMA İÇİN ANTALYA'DAN GELDİ

Öte yandan Antalya'da yaşayan ve karar duruşması için Bursa'ya gelen Cem Muhammet'in annesi Yasemin A. mahkemenin kararına tepki gösterdi. DHA muhabirine konuşan Yasemin A., kız kardeşinin oğlu için bir tehdit olduğunu belirterek, "Benim çocuğum, can güvenliği olmadığı için hala devlet korumasında. Zaten yıllarca çocuğuma hasret kaldım. Bu kadın ve kızı tutuksuz yargılandıkları için hala çocuğumdan ayrı tutulmak zorunda kalıyorum. Bu anne ve kız sadece bana değil, bize değil, bütün topluma karşı bir tehdit unsuru oluşturuyor. Benim oğlum, bu yaşadıklarımızdan sonra, adaletin yerini bulması anlamında savcı olmaya karar verdi" dedi.

Kaynak: DHA