Yoğurtlu ve cevizli olarak iki farklı şekilde üretilen Yakakent mantısı, Yakakent Belediyesi tarafından 01.12.2017 tarihinde tescil ettirilmiş coğrafi işaretli bir üründür.

Kurban Bayramına Özel Cevizli Pratik Ev Baklavası Tarifi Sizlerle Kurban Bayramına Özel Cevizli Pratik Ev Baklavası Tarifi Sizlerle

Bugün gazetemiz okurları için Sevilay Soy Yakakent Mantısı nasıl yapıldığını anlattı. Soy , yapılışı için malzeme listesi ve yapılışını anlattı. Sevilay Soy: Yakakent Mantısı Tarifi Ait Olduğu İl: Samsun Porsiyon: 4 Kişilik Hazırlama ve Pişirme Süresi: 60 Dakika Malzemeler Miktar Buğday unu 400 gram Yumurta 1 adet Tuz 5 gram Su Yeteri kadar Dana kıyma 200 gram Kuru soğan 1 adet Karabiber 3 gram Yapılışı Hamur bileşenleri orta derece sertlikte bir hamur elde edene kadar yoğrulur. Yoğurulan hamur orta büyüklükteki bezelere ayrılarak bezin altında yirmi dakika dinlendirilir. Dana kıyma içerisine ince kıyılmış kuru soğan, tuz ve karabiber eklenerek iyi karıştırılır. Dinlenen hamurlar iki milimetre kalınlığında ve yaklaşık elli santimetre çapında açılarak üç-dört santimetre ölçülerinde kare kare kesilir. Kesilmiş hamurların içine hazırlanan iç misket büyüklüğünde parçalarla yerleştirilir. Hamurlar iki kenarından karşılıklı birleştirilerek muska şeklinde katlanır. Her iki kenarı işaret ve başparmakların arası ile hafifçe sıkıştırılır. Hazırlanan mantılar tümü bitene kadar un serpiştirilmiş tepside bekletilir. Mantılar bir miktar sıvı yağ konulmuş yaklaşık iki litre suyun içerisinde yüksek ateşte on beş dakika kadar pişirilir. Pişen mantılar ocaktan alınarak süzülür. Yakakent Mantısı arzuya göre yoğurtlu ya da cevizli olarak servise hazırlanır.

Muhabir: Sabriye Er Kelkit Gazetesi (Özel)