Şahin, kartal, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuş türlerinin son dönemde artan kaçakçılığına yönelik kuş gözlemcileri harekete geçti. Kuş gözlemcileri, yırtıcı kuşların yakalanmasına yönelik olayların Türkiye'de de artış göstermesi sonrasında, fotoğrafını çektikleri ve konumları ile kayıt tuttukları e-bird sisteminin kaçakçılarca kullanıldığını belirledi. Bunun üzerine sistemde bazı türlere yönelik kısıtlamalar getirildi ve bu tedbirlerin genişletilmesi için çalışma başlatıldı.

MSB: Suriye Ve Yunanistan Sınırlarında 2'si Terör Örgütleri Mensubu 7 Kişi Yakalandı MSB: Suriye Ve Yunanistan Sınırlarında 2'si Terör Örgütleri Mensubu 7 Kişi Yakalandı

'KAYITLARI GİRMEYİN, KONUMLARI GİZLEYİN'

Türkiye Nadir Kuş Kayıt Komitesi Üyesi Emin Yoğurtçuoğlu, kuş gözlemcileri ve kuşları izleyen, bilgi paylaşımında bulunan doğaseverlere yönelik yaptığı duyuruda, kuş kaçakçılarının, ülkemize gelip, Türk vatandaşı da olmuş yabancı uyrukluları kullanarak, çok ciddi boyutlarda kuş kaçırdıklarını, doğadan topladıklarını söyledi. Yoğurtçuoğlu, "Konunun ne kadar korkunç boyutlara vardığını, bu kaçakçıların bazılarının aramıza kadar girip, veri bankalarımıza işlediğimiz verileri kullanmasından fark ettik. O yüzden, ulusal ve uluslararası verilerin girildiği ortak paylaşım siteleri, fotoğraf sitelerine başta gökdoğan, kızıl şahin, kartal ve benzeri yırtıcı kuşların kayıtlarını bir süre girmemeniz önemle rica olunur" çağrısında bulundu.

Editör: Muhammed Özkan