Turhal’a güneybatısında Zile, güneyinde Pazar, doğusunda Merkez ve kuzeydoğusunda Erbaa ilçeleriyle birlikte kuzeyinde de Amasya’nın Merkez ve Taşova ilçeleri komşudur. İl merkezine 46 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 940 kilometrekaredir. Turhal ilçesi harita konumu olarak 40° 23′ 10.1688” Kuzey ve 36° 5′ 16.1592” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Turhal’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 588 metredir. Turhal ilçesinde toplamda 35 mahalle vardır.
Turhal’a Nasıl Gidilir?
Turhal’da ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Turhal merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Turhal merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.
Turhal Nerede? Karayolu ile Turhal’a Ulaşım
Karayolu ile Amasya-Erzincan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 25 dakikada Erbaa ilçesine ulaşılabilmektedir. Almus ilçesine Tokat Almus Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 9 dakikada, Niksar ilçesine, D-180 Karayolu üzerinden yaklaşık 42 dakikada ve Tokat Merkez ilçesine de Tokat Turhal Yolu ile 52 dakikada Turhal’dan ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Yozgat Merkez’den ise Kırıkkale-Tokat Yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 16 dakikada, Amasya Merkez ilçesinden ise Tokat Amasya Yolu ile 36 dakikada ve Sivas Merkez ilçesinden ise D-200 Karayolu ile 2 saat 7 dakikada Turhal’a ulaşım sağlanmaktadır.
Toplu Taşıma ile Turhal’a Ulaşım
Turhal ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve terminalden kalkan uzun yol otobüsleri kullanılmaktadır. Turhal’da yaşayanlar genellikle minibüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.
Turhal ilçesinde gün boyu uzun yol otobüsleri hizmet etmektedir. Tokat Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.
Turhal İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım
Aracınız ile D180 Karayolu ile yaklaşık olarak 27 dakikada Tokat Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D850 Karayolu kullanarak 1 saat 58 dakikada Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na ve D-795 Karayolu ile 2 saat 47 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na da ulaşabilirsiniz.
Turhal Nereye Bağlı? Turhal Hangi Bölgemizdedir?
Turhal İlçesi Karadeniz Bölgesinde olan Tokat kentinde yer almaktadır. Turhal farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Turhal ilçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlçe geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Turhal ilçesi Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. İlçede Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında kalan tipte bir iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Tokat’ta Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Başladı Tokat’ta Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Başladı

Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Şaban Konyar