Bu kapsamda, Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Tokat Merkez ve ilçelerinde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda Gıda Kontrol Görevlileri tarafından risk esaslı denetim faaliyetleri yıl boyunca devam etmekte olup bununla birlikte toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde zaman zaman yaşanan ve geniş çaplı halk sağlığı riski oluşturabilen gıda kaynaklı salgınlarda etkilenen kişi sayısındaki artışı engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için 12.09.2023-29.09.2023 tarihleri arasında kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerleri kayıt altına alınması; izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimler gerçekleştirecektir.

Yapılan denetimlerde gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanacaktır.

Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı : Bu Kayaların Altında Kalmak İstemiyoruz Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı : Bu Kayaların Altında Kalmak İstemiyoruz

Konu İle ilgili bilgi veren İl Müdür Vekili H. İbrahim Sever yapmış olduğu açıklamada “Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında büyük bir özveri ile halkımıza güvenilir gıda arzının sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla denetimlerimiz devam etiğini. Kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe vb satış yerlerinde 12 Eylül -29 Eylül 2023 tarihleri arasında üç hafta boyunca 81 ilde eşzamanlı denetimler yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Tokat İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlere, İl Müdür V. Halil İbrahim Sever ve İl Müdür Yardımcısı V. ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Hacı Bayram Ayata tarihinde eşlik etti.