15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen programa Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Mücahit Eğri, Prof. Dr. Rasim Koçyiğit, Rektör danışmanları, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Program, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Kur-An’ı Kerim tilaveti ile başladı. Sonrasında ise Üniversitemizce yapılan faaliyetlerin yer aldığı video gösterimi gerçekleştirildi.

TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz yapmış olduğu konuşmada depremin yaşandığı gün itibariyle Üniversitemizin tüm imkanları deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım eli uzattığını ifade etti. Bu süreçte toplamda 6 adet yardım konvoyunun bölgeye gönderildiğini söyleyen, Yılmaz personel ve öğrencilerimizden oluşan ekiplerin de özveri ve fedakarlıkla deprem bölgesinde görev aldığını söyledi. Yılmaz, konuşmasında, depremin doğanın gücünü hatırlatan acı bir gerçek olduğunu söyleyerek “bu gerçekle yaşamak zorunda olduğumuzda daha güvenli binalar inşa etmek, afetlere karşı hazırlıklı olmak ve toplum olarak dayanışma içerisinde olarak gelecekteki zararları en aza indirebiliriz” dedi. Deprem sonrasında gönüllü olarak bölgede olan ve vatandaşlarımıza yardım eli uzatan tüm personel ve öğrencilere yürekten teşekkür eden Rektör Yılmaz, depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diledi. Yılmaz, “Üniversite olarak bilimin ışığında toplumumuza daha güvenli bir gelecek inşa etmek için devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte uyum içerisinde ve asrın birlikteliği anlayışıyla çaba göstereceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Akabinde AFAMER Müdürü Doç. Dr. Mehtap Aras tarafından 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle Üniversitemizce gerçekleştirilen deprem faaliyetleri konusunda bilgiler aktarıldı. Aras yapmış olduğu konuşmada depremin yaşandığı gün itibariyle Taşlıçiftlik Yerleşkemizde bir ‘Yardım Toplama Merkezi’ kurulduğunu ve Üniversitemizin tüm imkânları ve personelimizin desteği ile toplanan yardımların deprem bölgesine gönderildiğini söyledi. Üniversite tarafından deprem bölgesinde mobil mutfak kurulduğunu belirten ARAS, bu süreçte Üniversite personeli ve öğrencileri tarafından kurulan arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye intikal ettiğini ve çalışmalarda görev aldığını kaydetti. Deprem sonrasında Tokat’a gelen vatandaşlarımız için Üniversite Hastanemiz tarafından tedavi hizmeti sağlandığını kaydeden Aras, depremden etkilenen öğrencilere de psikolojik destek hizmeti verildiğini söyledi. AFAMER Müdürü Doç. Dr. Mehtap Aras, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz’a ilk günden itibaren vermiş oldukları destekleri için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar sonrasında Rektör Yılmaz, deprem sonrası bölgede gönüllü olarak görev alan Üniversitemiz personel ve öğrencilerine teşekkür belgesi ve ödüllerini takdim etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Başkan Eroğlu, Mahalle Buluşmalarına Devam Ediyor Başkan Eroğlu, Mahalle Buluşmalarına Devam Ediyor

Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Şaban Konyar