Taşhan, Anadolu’da yer alan büyük şehir hanlarından biri olarak yer almaktadır. 1626-1632 yılları arasında Osmanlı tarafından inşa edilmiş bir eseridir ve Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Dikdörtgen planlı, açık avlulu, iki katlı bir yapıya sahiptir. İçerisinde dış dükkanların bulunduğu kuzey ve doğu tarafında revaksız işyerleri, güney ve batı yönünde ise önünde revak bulunan dükkanlar bulunmaktadır. İçeride 76, dışarıda 103 mekan bulunmaktadır. Giriş koridoru sonunda ikinci katın merdivenleriyle çıkılabilir. İkinci katta bütün odalar revaka açılmaktadır. Han girişinin üstünde kubbeli bir mekan vardır ve bu mekan konsollar üzerinde dışa taşmaktadır. Odalarda birer pencere, ocak ve niş yer almaktadır.
Taşhan, Tokat tarihi kent merkezi içinde yer alan, 17. yüzyılda inşa edilmiş Osmanlı eseri bir yapıdır. Taşhan şehrşn ortasında ve en işlek yeri olan Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerindedir ve Türkiye’nin en güzel pansiyonlarından biri olarak bilinmektedir. Anadolu’nun en büyük şehir hanlarından biridir ve kuzey-güney konumunda, kesme taş ve tuğladan dikdörtgen planlı, açık avlulu, iki katlı bir yapıdır. Kuzey ve doğu tarafında açık hava dükkânları olan kapısız iş yerleri, güney ve batı yönlerde ise kapısız iş yerleri bulunuyor. İkinci kata giriş, giriş koridorunun sonunda sağda ve solda yer almaktadır. İkinci katta, bütün odalar salona açılıyor. Girişin üzerinde konsollardan çıkıntı yapan kubbeli bir mekan vardır. Her odada dışarıya açılan birer pencere, şömine ve niş yer alıyor.
Taşhan, 17. yüzyılda inşa edilmiş Osmanlı eseri bir yapıdır ve Tokat tarihi kent merkezi içinde yer almaktadır. Günümüzde, 112 odalı Han’ın avlusu çay bahçesi olarak işletilmekte olup odalar ise el sanatları ve atölyeler olarak faaliyet göstermektedir. 1600’lü yıllardan itibaren Tokat voyvodalık olmuş ve voyvodalar tarafından şehre kazandırılan yapılardan biri olduğu için Taşhan “Voyvoda Han” olarak da bilinmektedir. Hanın avlusunda üzerindeki figür ve motiflerle işlenmiş bir çeşme yer alıyor ve çeşmenin 19. Yüzyıl yada daha geç yapıldığı tahmin ediliyor. 1939 depreminden sonra doğu yönündeki revak tonozları ve avlu sundurmalarının bir bölümü yıkıldı ve Han 1997-2007 arasında kapalı, şehirden kopuk bir dönem geçirdi. 1998 yılında otel yapılmak üzere ihale edilmiş ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün girişimiyle iptal edilmiştir. 2007 yılında yapılan restorasyon ile orijinal haline getirilmiş ve yeni bir işlevle kullanılmaya başlanmıştır. 76 adet açık ve kapalı olmak üzere toplam 103 adet etkinlik mekanı bulunmaktadır.
Tokat Taşhan Nerede?

Niksar'da Tarımda Yeni Çağ: Milyarlık Yatırım Bekleniyor Niksar'da Tarımda Yeni Çağ: Milyarlık Yatırım Bekleniyor

GOP Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Tokat Valiliği’ne yakın mesafededir. Kabei Mescid Mahallesi’nde bulunmaktadır.
Taşhan Tokat
Tokat’taki Taşhan, Anadolu’daki en büyük şehir hanlarından biri olarak biliniyor. 1626-1632 yılları arasında yapılmış bir Osmanlı eseridir.

Kaynak: DH