Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Tokat’ta belediye, kentsel dönüşüm için çalışma gerçekleştirmeye başladı. Yapılan çalışma ile Tokat Kalesi çevresinde yer alan depreme dayanıksız ve kaya düşme riski bulunan 3 bin binanın kaldırılmasına karar verildi. Ankara Mahallesinde rezerv alanında yatay mimariyle 20 bin konutun yapılacağı açıklandı. Tokat Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalara Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Görkem yaptıkları basın açıklamasıyla destek verdi.

Filistin Kızılayı, İnsani Yardım Yüklü 100 Kamyonu Teslim Aldı Filistin Kızılayı, İnsani Yardım Yüklü 100 Kamyonu Teslim Aldı

Çalışmaların yapıldığı kale dibinin, deprem olduğundan ilk hasar alacak bölge olduğunu belirten Tokat Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Görkem, “ Tokat’ta bir deprem olması halinde ilk darbeyi alacak ve ilk yıkıntının olacağı bölgenin bu bölge olacağı kanaatindeyiz. Nedeni arkamızda yer alan kayalar. Bu kayaların altında kalmak istemiyoruz. Biz burada insanca yaşayacağımız, her şeyiyle dört dörtlük bir aile ortamı oluşmasını istiyoruz.  Belediyemizle çalıştık, toprak analizleri, izinler, etütler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan projeler, hepsi olumlu ilerledi. Son zamanlarda buranın bir an önce çözümlenmesi için bu bölgede, özellikle de 6 şubat depreminden sonra bu bölgenin olmazsa olmaz bir değişimin olması gerektiği izah edilmekte ve belediye başkanımız bu işlere, valimiz ve yetkili kuramlarla beraber toplantılarla karar verildi. Bizlerin artık bu sıkıntıları gidermemiz için bir çözüm mercii olmamızı, belediyemizin buna iştiraki ile büyük bir çalışmayla Ankara Mahallesi denilen bölgenin imara açılmasını istedik. Hem sosyal medyada hem de bazı kişiler tarafından burayı bir heyelan bölgesi olarak aksettikleri için, biz denizin ortasında havaalanı yapabilecek bir konumdayken, denizin altından boğazdan yol geçirirken, teknolojinin zirve yaptığı, uzaya gidilen Türkiye’de hala bir avuç toprağı ne yapabiliriz diye tartışıyoruz. Unutmayınız ki biz gereksiz tartışmalar değil icraatlar bekliyoruz. Bu icraatları da başlatanlara ben teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.