Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz, TOGÜ'de düzenlediği basın toplantısında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin çalışmaları ve hazırlanan rapor hakkında detaylı bilgiler aktardı. 

DEPREM RAPORU AÇIKLANDI

Rektör Yılmaz yapmış olduğu açıklamada Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 18 Nisan’da meydana gelen deprem sonrasında TOGÜ tarafından hazırlanan raporu da kamuoyuna açıkladı. Hazırlanan rapora göre betonarme binaların bazılarının dolgu duvarlarında sıva çatlakları, kolon kiriş birleşim bölgesi hasarları, özellikle sıvasız binaların bir kısmında düzlem içi hareketten kaynaklı X çatlaklarının oluştuğu bildirildi. Raporda, Cami minarelerinde orta veya hafif hasarların tespit edildiği, ağır hasarların cami mihraplarında görüldüğü, kısmi göçmelerin genellikle minare külahlarında ortaya çıktığı belirtildi.

Yığma yapılarda düzlem dışı ve düzlem içi davranışa bağlı bazı yapısal hasarların oluştuğu ve kısmi göçmelerin ortaya çıktığının ifade edildiği raporda, tarihi yığma yapılarda ise kemer, kubbe ve duvarlarda düzlem içi kesme hasarların oluştuğu kaydedildi.

Raporun sonucuna göre, kerpiç dolgulu ahşap karkas yapıların hasar görmesindeki ana etkenin, ahşap karkasın zayıf bir yapıya sahip olması ve birleşim noktalarının yetersizliği belirtildi. Bu durumun, yük aktarımının sağlanamamasına ve yapı elemanlarının deprem yüklerine karşı yeterli dayanımı gösterememesine sebep olduğunun belirtildiği raporda yapı elemanlarının farklı şekillerde çalışmaya başlaması nedeniyle toptan göçmeler ve ciddi hasarlar oluştuğu belirtildi.

YENİ BÖLÜMLERE ÖĞRENCİ KABULÜ YAPILACAK

Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu açıklamada yeni açılan ve öğrenci kabulü yapılacak bölümler ile ilgili bilgiler de aktardı. Bu kapsamda Eczacılık bölümü, Mimarlık bölümü ve Elektronik Ticaret bölümlerine öğrenci kabulünün yapılacağını duyurdu. Rektör, organize sanayi bölgesinde kurulacak olan Meslek Yüksekokulu başvurusunun da yapıldığını ifade etti.

TOGÜ'NÜN KURUMSAL AKREDİTASYON SÜRECİ

Rektör akreditasyon ve kalite çalışmalarına da değinerek eğitim ve öğretimde niteliğin artırılmasını önemsediklerini ifade ederek, TOgü'nün Kurumsal Akreditasyon Programı’na dâhil olması için tüm çalışmaları tamamlayarak süreci tamamlamak istediklerini vurguladı. Bu kapsamda TOGÜ'nün başvurusunun kabul edildiğini ve Kurumsal Akreditasyon sürecinin başladığını duyurdu.

TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ TÜRKÜNİB ÜYE OLDU

Rektör Yılmaz basın toplantısında TOGÜ'nün, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde yer alan Türk Üniversiteler Birliği’ne (TÜRKÜNİB) üye olduğunu söyledi. Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi (UNEC) başkanlığında 20 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği’nin 7’inci Genel Kuruluna Türk dünyasından 50’den fazla üniversitenin rektörünün katıldığını söyleyen Rektör, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin de oybirliğiyle TÜRKÜNİB’in yeni üyeleri arasındaki yerini aldığını ifade etti.

TOPLUMA KATKI ÇALIŞMALARI

Husumetlileri İle Karşılaşınca Tabanca İle Ateş Açtı: 1 Yaralı Husumetlileri İle Karşılaşınca Tabanca İle Ateş Açtı: 1 Yaralı

Rektör TOGÜ'nün topluma katkı uygulamalarına da değinerek topluma katkı sağlamaya yönelik eğitim-öğretim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları kapsamında TOGÜ ve Tokat İl Müftülüğü iş birliği ile camilerde namaz öncesi farkındalık eğitimleri yapıldığını belirtti. Ayrıca Diş Hekimliği Fakültesinin de farkındalık standı açarak vatandaşlara bilgiler aktardığını ifade etti.

Kaynak: Bülten