Havvanur için oluşturulan ve tedavi için gereken paranın büyük bir çoğunluğunun, buradan elde edilen gelirlerle toplandığı 2 sosyal medya hesabına erişim engeli getirildi. Şikayetler nedeniyle hesapların kapatıldığını belirten anne Nurcan Koca (27), “Canlı yayın olmadan evladımın sesini duyuramıyoruz. Ailesi olarak çok çaresiziz" dedi.

Bursa'da yaşayan Aslan Koca (33) ve Nurcan Koca, 2018 yılında evlendi. 3 çocuğu olan Koca ailesi, Mart 2021'de dünyaya gelen en küçük kızları Havvanur'un hareketsiz olmasından şüphelenince, 15 günlükken hastaneye götürdü. Yapılan kontrol ve tetkikler sonucunda Havvanur'a, 2 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konuldu. 9 aylıkken yoğun bakıma alınıp taburcu edildikten sonraki 2 aylık süreçte fenalaşıp, 5 kez hastaneye kaldırılan Havvanur için Bursa Valiliği'nden alınan izinle yardım kampanyası başlatıldı.

KAMPANYA YÜZDE 51'E GELDİ 

Koca ailesi, valilik izinlerinin ardından Havvanur'un tedavisi için gerekli olan 1 milyon 800 bin doları biriktirebilmek için çeşitli kampanyalar yürüttü. Okullara zarf bırakıp, kermes düzenleyen, sosyal medyada paylaşım yapıp kurdukları stantlarla kızları için bağış toplayan aile, gerekli olan miktarın yüzde 51'ine ulaştı. Ancak yürütülen kampanyalar, sosyal medya engeline takıldı. Yapılan canlı yayınlar ve verilen reklamlarla, Havvanur için bağış toplanan 2 sosyal medya hesabına erişim engeli getirildi. Yapılan şikayetler sonrası, son 2 ayda 2 kez kısa süreli askıya alınan hesaplar, son olarak süresiz kapatıldı. Sosyal medya platformu bir hesabı, 'sahte değerlendirmeler paylaşma', 'kara para aklama', diğer hesabı ise 'kurallara uymama' sebebiyle kapattığı şeklinde uyarı gönderirken, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce oluşturulan şikayetler sebebiyle hesapların kapatılmış olabileceğini belirten anne Nurcan Koca, yetkililerden yardım istedi.

Fahiş Hesap Çıkartıp, Senet İmzalatan Mekan Sahiplerine Operasyon; 9 Gözaltı Fahiş Hesap Çıkartıp, Senet İmzalatan Mekan Sahiplerine Operasyon; 9 Gözaltı

'EVLADIM ÇOK ACI ÇEKİYOR' 

Kas erimesine bağlı olarak, son 3 ay içerisinde 3 kez Havvanur’un vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar meydana geldiğini belirten anne Nurcan Koca, "Havvanur 15 günlükken hareketsiz olduğunu fark ettik. Hastaneye götürüp tahlil sonuçları çıkana kadar 2 aylık oldu. 2 aylıkken kızıma SMA teşhisi konuldu. SMA hastalığı gerçekten zor bir hastalık. Duyduğumuzda dünyamız başımıza yıkıldı. Kampanya başlattık. 2 senedir kampanyamız devam ediyor. Hala yüzde 51'deyiz. Havvanur'un sesini duyuramıyoruz. Evladım çok acı çekiyor. Sürekli ağlıyor. Derdini bile anlatamıyor. Ağladığı zaman sesi bile çıkmıyor. Gün geçtikçe kasları eriyor. Son 3 ay içerisinde vücudunda 3 kırık meydana geldi. 1 ay önce alçısı çıkarıldı ama kasları çok hafif olduğu için bacağı yine kırıldı. Son 5 aydır stank kurduk. Havvanur için yardım topluyoruz. Kermes, kumbara izinleri aldık. Yüzde 51 olması için sosyal medya hesapları üzerinden kampanya başlattık, canlı yayınlar açtık. Allah herkesten razı olsun, çok destek olan da oluyor. İnşallah kızım ilacına kavuşacak, ben inanıyorum" dedi.

Editör: Muhammed Özkan