Bakan Yumaklı: İçinizdeki Potansiyeli Keşfedin Ve Üretimde Olun Bakan Yumaklı: İçinizdeki Potansiyeli Keşfedin Ve Üretimde Olun

Skolyoz ünitesinde, tanısı fizik tedavi hekimleri tarafından konulmuş hastalara uzman fizyoterapist tarafından 3 boyutlu skolyoz eğitimleri veriliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzman Dr. Nur Alparslan, skolyozun, sık karşılaşılan ve tedavi edilmediğinde ilerleyen üç boyutlu omurga deformitesi, omurganın önden ya da arkadan bakıldığında 10 derecenin üzerinde sağa ya da sola eğilme durumu olduğunu kaydetti. Okul çağı öncesi erkeklerde biraz daha fazla görülmesine karşın adölesan dönem kızlardan üç veya beş kat daha fazla görüldüğünü ifade eden Nur Alparslan, “Adolesan idiopatik skolyoz sebebi bilinmeyen 10-17 yaş arası en sık gördüğümüz tiptir. Aileyi doktora götüren ilk semptom görüntü bozukluğudur. Hastalar doktora bir omzunun değerine göre daha yüksekte olması, göğüs kafesinde ya da kalçada asimetrik belirginleşme, kürek temizliğinin dışa çıkması gibi şikayetlerle başvurur. Tanı, fizik muayene ve radyografik görüntüleme ile uzman hekim tarafından konulur. Skolyozda tedavi seçenekleri, skolyoz cobb açı derecesine göre egzersiz, korseleme veya cerrahidir. Tüm tedavi yöntemleri egzersizle kombine edilmelidir. Skolyoz ve kifoza yönelik tedavilerde amaç kozmetik açıdan düzgün, dengeli, ağrısız ve stabil bir omurga sağlamaktır” dedi.

SKOLYOZ TEDAVİSİ EKİP ÇALIŞMASI GEREKTİRİR

Uzman Fizyoterapist Meltem İslah ise skolyoz egzersizlerinde hedeflerinin eğriliğin ilerlemesini önlemek veya geriye döndürmek, omurga ve göğüs deformitelerini durdurmak, solunum fonksiyonlarının bozulmasını engellemek olduğunu söyledi. Meltem Islah, “Adolesan idiopatik skolyoz tedavisinde ilk aşama hastanın skolyozuna özel egzersiz planlamaktır. Egzersiz programı, 3 boyutlu tedavi, günlük yaşam aktivitelerinin eğitimi, düzeltilmiş postürün korunması ve hastanın eğitilmesi kapsamalıdır. 3 boyutlu skolyoz egzersizleri bu konuda eğitim almış fizyoterapistler tarafından tasarlanır. Skolyoz tedavisi hastaya özel olup doktor, terapist ve aileyle birlikte ekip çalışması gerektirir. Hastanemiz bünyesindeki skolyoz ünitesinde, tanısı, fizik tedavi hekimi tarafından konulmuş hastalara 3 boyutlu skolyoz eğitimi vermekteyiz. Osmaniye Devlet Hastanesi üç boyutlu tedavi programı uygulayan Türkiye'deki sayılı hastaneden biridir” diye konuştu.

Kaynak: DHA