İş yeri sahipleri Ali Babur (63) ile oğlu Akın Babur (33) için 2 yıldan 15 yıla kadar, patlamada ağır yaralanan çalışan Tuncay Ünal için de 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi'nde hidrojen gazı üretim ve dolum tesisinde, 15 Temmuz'da saat 09.00 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamada, dolum yapan 2 işçi yaralandı. Sağlık görevlerince Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Nur Hayat Karakaş, hayatını kaybetti. Vücudunda 3'üncü derece yanık oluşan Tuncay Ünal (53) ise tedavisinin ardından taburcu edildi. İncelemede, patlamanın dolum sırasında yaşanan gaz kaçağından kaynaklandığı tespit edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında iş yeri sahibi Ali Babur ile oğlu Akın Babur, gözaltına alındı. Tutuklanan baba-oğul, 'taksirle bir kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet verme' suçundan tutuklandı. Olay ile ilgili iddianame hazırlandı.

'OLAYIN NEYDEN VE NASIL KAYNAKLANDIĞINI BİLMİYORUM'

İddianamede Akın Babur'un savcılıkta verdiği ifade yer aldı. Babur, ifadesinde, "İş yerine olay olduğu için geldim. Sadece Bodrum şubesi ile ilgileniyorum. Şirketten 'tüp patlaması meydana geldiği'ni söylediler. Hızlı şekilde şubemize geldim. Firma olarak tüplerin bakımını zamanında yaptırıyoruz. Bununla ilgili olarak gerekli evraklar mevcuttur. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini personele veriyoruz. Gerekli ekipman ve koruyucu elbiseyi temin ediyoruz. Patlama da vefat eden Nur Hayat Karakaş ve ağır yaralanan Tuncay Ünal'ın mesleki belgeleri mevcuttur. Deneyimli ve tecrübeli çalışanlardır. Daha önce böyle bir olay firmamızda meydana gelmemiştir. Olayın neyden ve nasıl kaynaklandığını bilmiyorum" dedi.

'OLAYDAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNÜM'

Akaryakıt İstasyonunun Tabelasına Çarpan Otomobilin Sürücüsü Öldü; Kaza Anı Kamerada Akaryakıt İstasyonunun Tabelasına Çarpan Otomobilin Sürücüsü Öldü; Kaza Anı Kamerada

Ali Babur'un iddianamedeki ifadesinde de 20 yıldır aynı adreste bu dolum işi yaptıklarını anlattı: Babur şu ifadeleri kullandı: "Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadık. İşletmem tüm prosedürlere ve kurallara harfiyen uymaktadır. İş yerimizde dolumu yapılan tüpler kanunda belirtilen süre olan 10 yılda bir periyodik bakımları yapılarak doldurulmaktadır. Ve bu vesileyle bu tüpler barkotlanarak dolumu yapılmaktadır. Çalışanlarımızın tamamı sigortalı ve gerekli eğitimleri alarak yanımızda çalışmaktadırlar. Ayrıca çalışanlarımız tüm belge ve bilgilere sahip kişilerdir. Hayatını kaybeden Nur Hayat Karakaş isimli çalışanımız tüplerin barkot kontrolünü yaparak irsaliye hazırlamak için orada bulunmaktaydı. Tam o esnada bu acı olay meydana gelmiştir. Yaşanan olaydan dolayı çok üzgünüm"dedi.