Kurban Bayramına Özel, İç Pilavlı Tavuk But Sarma Nasıl Yapılır? Kurban Bayramına Özel, İç Pilavlı Tavuk But Sarma Nasıl Yapılır?

 Sunumu ve pişirime yöntemi ustalık ve beceri gerektirmektedir. Ordu içli tava yemeği, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 26.07.2023 tarihinde tescil ettirilmiş coğrafi işaretli bir üründür

Bugün gazetemiz okurları için Sıla Cengiz İçli Tava nasıl yapıldığını anlattı. Cengiz, yapılışı için malzeme listesi ve yapılışını anlattı. Sıla Cengiz:İçli Tava Tarifi Ait Olduğu İl: Ordu Porsiyon: 4 Kişilik Hazırlama ve Pişirme Süresi: 60 Dakika Malzemeler Miktar Hamsi 1 kg Pirinç 200 gram Kuru soğan 1 adet Kuş üzümü 25 gram Dolmalık fıstık 25 gram Sıvıyağ 75 mililitre Karabiber 3 gram Pul biber 5 gram Kuru nane 5 gram Tarçın 2 gram Tuz 10 gram Maydanoz Yarım demet Su 100 mililitre Yapılışı İç harç için ince kıyılmış soğan yağda pembeleşene dek kavrulur. Dolmalık fıstık ilave edilip rengi hafif değişene kadar kavrulur. Ardından pirinç eklenerek kavurma işlemine devam edilir. En son üzerine pul biber, kuru nane, karabiber, ince kıyımış maydanoz, tarçın, kuş üzümü ve su ilave edilerek tencerenin kapağı kapalı şekilde suyunu çekene dek pişirilip dinlendirilir. Hamsiler temizlenerek kılçıklarından ayrılır ve bir miktar tuzlanır. Daha sonra yirmi beş santimetre civarı çapta uygun bir tepsinin tabanı yağlanır. Hamsinin sırt kısmı tepsinin zeminine ve pişme esnasında aralarının açılmaması için hafiften birbiri üstüne gelecek şekilde dizilir. Tepsinin kenarına da dikey olarak yarısı dışarda kalacak şekilde sıkı sıkı hamsiler dizilir. Ardından hazırlanmış iç pilav dizilen hamsilerin üzerine konularak eşit bir şekilde yayılır. Tepsinin kenarından sarkan hamsiler iç pilavın üstüne kapatılarak açıkta kalan kısımlara da kalan hamsiler dizilir. 180 dereceye ayarlı fırında hamsiler kızarana dek pişirilir ve sunum yapılacak kaba ters çevrilerek sıcak olarak servise hazırlanır.AFİYET OLSUN” dedi.

Muhabir: Sabriye Er Kelkit Gazetesi (Özel)