Bakan Soylu: Milletçe Bu Afetin Altından Birlikte Kalkacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Milletçe bu afetin altından birlikte kalkacağız. İnşallah bu şehirler yine insanların birbirlerini gördükleri zaman kucaklaştıkları, selam verdikleri, eski günleri hatırladıkları, birbirleriyle parkta oturup sohbet ettikleri, esnaflarından alışveriş yaptıkları, sohbet ettikleri, minarelerinden ezan sesini dinlediklerinde hangi müezzinin sesi olduğunu duyabilecekleri şehirler haline gelecek" dedi.

GÜNDEM 09.03.2023, 15:43 Göktuğ
Bakan Soylu: Milletçe Bu Afetin Altından Birlikte Kalkacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta Atatürk Meydanı'nda vatandaşları ziyaret ederek, sohbet etti. Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, "Bugün depremin 32'nci günündeyiz. Şu anda Kahramanmaraş'tayız ve özellikle deprem sonrası çalışmalarımıza aralıksız hem devletimizin bütün katkılarıyla hem milletimizin hem sivil toplum kuruluşlarımızın hem de yerel yönetimlerimizle devam ettiriyoruz. Deprem bölgesinde yaklaşık 3 milyon 775 bin yemek veriliyor. Ve yine bunun yanı sıra da 4 milyon 126 bin ekmek dağıtılıyor. Sadece 350 bin ekmek burada, yani Kahramanmaraş'ta veriliyor. Yine bunun yanı sıra esnaf teşkilatlarımızla beraber depremin etkilediği vilayetlerde toplantılar yapıldı. Buralarda yıkılan esnafların yerine geçici esnaf çarşıları oluşturulmaya başlandı. Kahramanmaraş merkezde 1350 civarında geçici esnaf çarşısı oluşturulmaya başlandı. Elbistan'da örnek olarak 4 çarşı yapmıştık. 3'ü açıldı, 4'üncüsü de bugün-yarın hizmete girmiş olacak. Hatay'da da böyle" diye konuştu.

ESNAFA ÇARŞI

Deprem bölgesinde toplam 10 bin esnaf için çarşı yaptıklarını belirten Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu iki şekilde yapıyoruz. Bunun 2 bin civarındakini emlak konut kendisi yapıyor. Yaklaşık 8 bin tanesini de AFAD'la birlikte illerimizle koordine ederek bağışçılarla beraber gerçekleştiriyoruz. Toplam 10 bin esnafımıza arkada gördüğünüz gibi çarşılarda olduğu gibi hem gelip yıkılan iş yerlerinin yerine eşyasını, malını koyarak ticaretine başlayacak. Berberse tıraşına başlayacak. Terziyse dikimine başlayacak ve geçici olarak yeni iş yerleri yapılana kadar şehrin çeşitli yerlerinde esnaf teşkilatlarıyla yapılan istişareler çerçevesinde hem onların belirlediği alanlara ait olabilecek şekilde, onların belirlediği ticari kategorilere ait olabilecek şekilde gerçekleştirilmektedir. Biraz önce de Kocaelili hemşehrilerimizin yaptığı esnaf çarşısının ilk yapılanlarını gördük. O da 7-8 gün içerisinde tamamlanmış olacak. Böylece şu anda yaklaşık 5 binin yapımına başlandı. Zannediyorum 10 gün içinde bit biter. Diğer 5 bini de diğer 10 gün içerisinde biter. Böylece de bir esnaf hareketliliği de bu şehirlerde oluşmuş olacak. Bunun yanı sıra deprem bölgesinde 203 sosyal market var. Bu 203 sosyal market vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılıyor."

'TAŞINMA BEDELİ 15 BİN LİRA VERİLECEK'

Evleri orta ve ağır hasarlı olanlara nakliye yardımı yapıldığını kaydeden Bakan Soylu, "Şu ana kadar az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, evi yıkılan ve acil yıkılacak vatandaşlarımızın her ev başına 1 milyon 70 bin kişiye 10'ar bin TL ödenmiş oldu. Şimdi yine Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna duyurmasıyla birlikte burada bir ayrım var. Evi taşınacak olanlar. Yani biliyorsunuz orta hasarlıların evi şu anda girilecek durumda değil, o taşınacak. Ağır hasarlıların evleri taşınacak. Evi acil yıkılacak olanların evleri taşınacak. Evi yıkılmış olanlar zaten doğal olarak taşınacak. Bu 4 kategoriye de taşınma bedeli 15 bin lira verilecek. Yani bunların da ödenmesine başlandı. Bunu vatandaşlarımıza bilgi olsun diye ayırmak istiyorum. Şu ana kadar da 129 bin haneye ödeme yapıldı. Bu ödemeler yapılmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

'HASAR TESPİTLERİMİZİN BÜYÜK BÖLÜMÜ SONA ERDİ'

Hasar tespit çalışmalarına değinen Bakan Soylu, "Hasar tespitlerimizin önemli bir bölümü sona erdi. Ama özellikle daha sonra gerçekleşen depremler ve artçı sarsıntılar sebebiyle hasar tespitleriyle ilgili bazı alanlarda özellikle hasarsız, az hasarlı ve orta hasarlı binalara tekrar bir hasar tespiti yapılıyor. Bunlar da yakın bir zamanda tamamlanmış olacak. Bunların her birisi e-Devlet’ten yayınlanacak. Burada bir bilgilendirmeyi daha vatandaşımıza yapmak istiyorum. e- Devlet'ten hepsi yayınlandığı zaman bazı adreslerde 'benim evim hasarlı ama ben evimi hasarlı göremedim' diyen vatandaşlarımız olacak. Bunun sebebi de şudur; MERNİS'te mekansal adrese dayalı kayıt sisteminde Türkiye'deki bütün evler kayıtlıdır. Yalnız kayıtlı olmayan evler şunlardır; 2018 sonrası yapılan kaçak binalar kayıtlı değildir. Eğer vatandaşımız burada ev hasarlarını görmüyorsa, muhakkak ki her ilçede ve her ilde kaymakamlıklarımızı ve valilerimizin önünde bulunan Afet Koordinasyon Merkezlerine müracaat etsinler. Bu şu demektir; Oradaki müracaat merkezlerinde Çevre Şehircilik Bakanlığımızın elemanları da var. Yine orada tüm elektrikten suya kadar, acil yardım ödeneklerine kadar, zarar tespitlere kadar, yani evinin zararı, arabasının zararı, eşyasının zararı, bütün bu müracaatlara kadar alanlar var. Bunlara müracaat edebilirler. Bunlar zaten bu müracaatları kabul ediliyor. Bunu yaparken hasar tespitlerinde itirazı olanlar da buraya müracaat edecekler. 'Hasar tespitlerinde görünmüyorum' diyenler de buraya müracaat edecek" dedi.

'EKSİKLİK SEBEBİYLE PARASI YATMAYANLARIN VARSA HESAPLARINA PARASI YATACAK'

Hasar tespit çalışmalarında eksiklikler nedeniyle yatmayan paranın, eksikliklerin giderilmesinin ardından hesaplara yatacağını söyleyen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Eğer evi imarda görünmüyorsa, daha önce yapılmışsa ve planlı değilse gidip oraya müracaatını yapabilir. Biz onlara da o 10 bin liralardan yardımcı olacağız. İkincisi bazen geçmişte kaldığı için suyun adresi veya faturasının adresi farklı olabilir. Vatandaş kendi adresine girdiği zaman onu orada görmediğini zannedebilir. Onun için bunun önemli bir bölümü, yüzde 85-90'ı doğrudur. Yani şu anda e-Devlet'te bu adresler doğrudur. Ama yüzde 10'unda geçmişten kalan adres yeni adresiyle çakışmadığı için bir eksiklik söz konusu olabilir. Bunda da yine bu itiraz merkezlerine gidecekler. Bu itiraz merkezlerinde bu adreslerini verecekler. Yani buradan vatandaşımıza söyleyeceğimiz şudur; bu konuda herhangi bir telaşa, herhangi bir sıkıntıya gerek duymasınlar. Müracaat merkezlerimiz bunun hepsini alacaklar. Eksik olan varsa da anında düzeltilecek. Eksiklik sebebiyle hesaplarına parası yatmayan olanlar varsa da hesaplarına parası yatmış olacak."

'RAMAZAN PLANLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİK'

Ramazan ayı için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Soylu, "Önümüz ramazan. Ramazanla ilgili bu bölgelerin tamamında bir planlama yaptık. Var olan belediyelerimiz neler yapacaklar? İftarlar nasıl verilecek? Oruç tutmayan çocuklarımız var, insanlarımız var, yaşlılarımız var, hastalarımız var. Tutamayacaklarımız var. Bunlara ait günlük yemeklerimiz nasıl yapılacak? Nerede verilecek? Sahurlar nasıl olacak? Bütün bu planlamaların tamamı yaklaşık 4-5 gün yerel yönetimlerimizle ilgili koordinasyon birimlerimizle, valilerimizle, belediyelerimizle ve bütün sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya gelinip değerlendirildi. Bir ramazan planlaması gerçekleştirdik. Bu ramazan planlaması da yapılmaktadır. Çadır kentlerimizde, konteyner kentlerimizde eğitim planlamalarımız başladı. Milli Eğitim Bakanlığımız hepsiyle tek tek ilgilenmektedir. Çocuklarımızı eğitimden geri bırakmamak için ellerinden gelen bütün gayretleri yapıyorlar. Bütün süreçleri ortaya koyuyorlar. Konteyner kentlere planlamalarımız da şunu yapıyoruz; vatandaşların yakınları ahirete irtihal etmişse öncelik onların. Ondan sonra da yaşlılar, engelliler, yatalaklar, şehit aileleri, bütün bunları, ardından da elbette ki devletin uzun zamandan beri yardımda bulunduğu insanları sıralayarak ev sahiplerine ve kiracılara bir arada konteyner planlamasını yaparak devam ettiriyoruz. Şu ana kadar konteyner planlamaları yaptığımız alanların yüzde 70'inin altyapısını tamamladık. Konteynerlerimiz da üretildikçe şehirlere geliyor. Vatandaşlarımızı bu dediğim ölçüde, bu sıralamaya istinaden oralara yerleştiriyoruz. Yerleştirmeye de devam ediyoruz" diye konuştu.

'AFETE KARŞI DİRENÇLİ ŞEHİRLER OLUŞTURULACAK'

Milletçe afetin altından kalkacaklarını söyleyen Bakan Soylu, “İnşallah bu şehirler yine insanların birbirlerini gördükleri zaman kucaklaştıkları, selam verdikleri, eski günleri hatırladıkları, birbirleriyle parkta oturup sohbet ettikleri, esnaflarından alışveriş yaptıkları, simitçi dükkanından alışveriş yaptıkları, sohbet ettikleri, minarelerinden ezan sesini dinlediklerinde hangi müezzinin sesi olduğunu duyabilecekleri, esnafıyla, öğretmeniyle, eczacısıyla hep beraber sohbetlerini yapabilecekleri şehirler haline gelecek. Milletimiz emin olsun. Bunların hepsi olacak. Afete karşı dirençli şehirler oluşturulacak. Bunu da hep beraber sağlayacağız. Bunu gelip birisi bize bahşetmeyecek. Hep beraber çalışacağız, didineceğiz. Bunun altından kalkacağız. Cenabı Allah yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 61
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 26 46
5. Trabzonspor 26 44
6. Başakşehir 25 44
7. Kayserispor 26 41
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 25 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 29 63
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 28 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Göztepe 28 44
9. Boluspor 28 44
10. Manisa FK 27 42
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Altınordu 28 26
15. Erzurumspor 27 25
16. Adanaspor 29 25
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 29 17
19. Yeni Malatyaspor 29 16
Takımlar O P
1. Arsenal 29 72
2. M.City 28 64
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Brighton 26 43
7. Brentford 28 43
8. Liverpool 27 42
9. Aston Villa 28 41
10. Fulham 28 39
11. Chelsea 28 38
12. Crystal Palace 29 30
13. Wolves 29 28
14. Nottingham Forest 28 27
15. Bournemouth 28 27
16. Leeds United 28 26
17. Everton 28 26
18. Leicester City 28 25
19. West Ham United 26 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 27 37
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 27 35
10. Girona 27 34
11. Celta Vigo 26 34
12. Mallorca 27 33
13. Sevilla 27 31
14. Getafe 27 30
15. Cadiz 27 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 27 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13