Yeni bir araştırma, Anadolu'da Kalkolitik ve Tunç Çağı dönemlerine ait iskelet örneklerinin incelenmesini konu aldı. Araştırmada, farklı bölgelerden toplanan iskeletlerin femur kemiklerindeki "femoral midshaft indeksi" ölçümleri karşılaştırıldı.

Horoztepe'den Örnekler Değerlendirildi

Araştırmada incelenen iskelet örneklerinden biri de Tokat ili, Erbaa ilçesine bağlı Horoztepe köyünden elde edildi. Horoztepe'de 1980'lerden bu yana süren kazılarda Erken Tunç Çağı'na tarihlenen kalıntılar bulundu. Bu veriler ışığında, bölgenin o dönem yoğun nüfus tarafından iskan edildiği anlaşıldı.

Erbaa’da Tarım Aracı Pat Pat İle Otomobil Çarpıştı: 2 Yaralı Erbaa’da Tarım Aracı Pat Pat İle Otomobil Çarpıştı: 2 Yaralı

Zaman İçinde Değişim İzlendi

Araştırmada, femur kemiklerinde ölçülen "femoral midshaft indeksi" değerlerinde Kalkolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na doğru zaman içinde azalma olduğu görüldü. Bu değişimin, bölgedeki yaşam biçimlerindeki dönüşüme işaret ettiği belirtildi.

Araştırmacılar, femur kemiğinin çap ölçümlerinden yola çıkarak geçmiş toplulukların hareketlilik düzeyleri hakkında çıkarımlarda bulunuyor.

Femoral Midshaft İndeksi Nedir?

Araştırmada kullanılan “femoral midshaft indeksi”, femur kemiğinin orta kısmındaki enine ve boyuna çap ölçümlerinin oranı olarak hesaplanıyor. Daha yüksek oran, daha fazla hareketliliğe işaret ediyor.

Bölgelere Göre Farklılıklar Ortaya Çıktı

Araştırmacılar, Kalkolitik Çağ’dan Tunç Çağı’na kadar farklı bölgelerden toplanan iskeletlerin indeks sonuçlarını karşılaştırdı. Buna göre, Anadolu genelinde zamanla indeks düşüş gösterirken, Orta Anadolu’daki sonuçlar farklılık gösterdi.

Hareketlilik Düzeyinde Azalma İzlendi

Toplanan veriler ışığında, Kalkolitik Çağ’da hayvancılığa dayalı yaşam biçiminin zamanla azaldığı, yerleşik tarıma dayalı toplulukların geliştiği anlaşıldı. Bunun kemik yapısına da yansıdığı ifade edildi. Araştırmanın toplumların değişen yaşam biçimlerini izlemesi bakımından önemli olduğu belirtildi.

Muhabir:Sabriye Er

Editör: Mert Kaya