Erbaa'nın Kozlu Köyünde organik olarak yetiştirilen, rengiyle göze hitap eden, tadı ve kokusuyla da iştah kabartan meşhur Kozlu çileğinde yılın ilk hasadına başlandı.

Blockchain Teknolojisi Kripto Para Birimlerinin Ötesine Geçti Blockchain Teknolojisi Kripto Para Birimlerinin Ötesine Geçti

Devletin sağladığı yüzde 65 hibeyle ekilen çilek tarlalarında 2024 yılının ilk hasadına başlanmasıyla çiftçinin de yüzü gülüyor. Erbaa'da tütüne alternatif olarak 2021 yılında devlet desteği ile ekimine başlanan ve her geçen yıl yaygınlaştırılan Kozlu çileği, hasadın başlanmasıyla tezgahlarda yerini aldı. Erbaa'da organik olarak yetiştirilen, rengiyle göze hitap eden, tadı ve kokusuyla da iştah kabartan meşhur Kozlu çileği tezgahlarda şu anda kilogramı 75 liradan, kasa halinde ise 250 liradan satılıyor.

Kış ayları ve ilkbahardaki yağışların normal geçmesinin ardından bol ve bereketli bir hasat beklediklerini belirten çilek yetiştiricilerinden Hüseyin Doğan, "Kozlu'da organik olarak yetiştirilen çilekte yılın ilk hasadına başladık. Bereketli bol bir hasat bekliyoruz. Ürünlerimiz oldukça sağlıklı görünüyor. Organik çilek üretiyoruz. İlk hasadımız olduğu için şimdilik 1 kilogramını 75 TL’den satıyoruz. Çileğin ilk mahsülleri bir iki hafta içinde çilek üretimimiz arttığında  fiyatını daha aşağıya düşüreceğiz. İlk hasadımızdan elde ettiğimiz çileği Erbaa dışında da Türkiye'nin bir çok yerine satışa sunuyoruz. İlerleyen zamanda mahsulün artmasıyla komisyoncuların aracılığıyla batıdaki bütün illere göndererek satıyoruz" dedi.

“Organik Kozlu çileğinin tadı ve kokusu çok güzel”

Havaların ısınmasıyla birlikte çilek hasadına başladıklarını belirten hasatta çalışarak geçimini sağlayan kadınlardan Merve Doğan, “Çilek olgunlaştıkça tadı ve kokusu daha da güzelleşiyor. Bu yıl havaların güzel olması nedeniyle daha erken toplanmaya başladık. Bizler topladıkça buraya gelen komisyonculara satışa sunuyoruz. Bazı çiftçilerimiz de yolda satışa sunuyor. Bölgedeki kadınlara da iş olanağı sağlıyor. Ev hanımları sadece evde değil çilek tarlalarında da çalışarak geçimlerine katkı sağlıyor. Kozlu çileğinin farkı organik olarak yetiştirilmesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Muhabir: Murat Berber