Sulusaray Depreminden Etkilenen Çocuklar Tokat'ta  23 Nisan Coşkusu Yaşadı Sulusaray Depreminden Etkilenen Çocuklar Tokat'ta 23 Nisan Coşkusu Yaşadı

Üniversitenin Seçmeli Dersler bünyesinde yer alan Şehir ve Kültür Dersi artık Tokat’ın önemli tarihi ve kültürel mekânlarında uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk ders TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz’ın da katılımıyla Tokat’ın önemli tarihi mekânlarından biri olan Hatuniye İmarethanesinde gerçekleştirildi.
Rektör Yılmaz yapmış olduğu açıklamada Tokat’ın binlerce yıllık bir tarihi olduğunu ve pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti. Bu nedenle Tokat’ın bu ders için adeta bir açık hava müzesi hüviyetinde olduğunu ifade eden Rektör Üniversitemizi kazanan ve dört yıl boyunca bu şehirde ikamet edecek olan öğrencilerimizin Tokat’ın tarihi, kültürü, tarihi mekânlarını, tarihi en iyi şeklide öğrenerek Üniversitemizden mezun olacaklarını ifade etti. 
Şehir ve Kültür Dersi sonrasında Rektörümüz ve öğrenciler Hatuniye İmarethanesinde iftarlarını açtılar. Rektör, “İmarethane geçmişte talebelere, müderrislere, kimsesizlere, yolda kalmış ve muhtaç olanlara yemek vermekteydi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, vakıf kültürüne uygun olarak bu tarihi hizmeti yeniden başlattı ve bizler de bugün misafir olarak öğrencilerimizle iftarda buluşup orucumuzu  burada açıyoruz” dedi. 


Rektör, Tokat’ın köklü bir tarihi ve zengin bir kültürel mirası olduğunu ifade ederek Şehir ve Kültür Dersi kapsamında ilk dersin Hatuniye İmarethanesinde yapıldığını söyledi. 14 Haftalık bir ders sürecinde Tokat’ın 14 farklı tarihi mekânında bu dersin uygulamalı olarak işleneceğini belirten Rektörümüz Tokat merkez dışında Niksar, Pazar, Zile gibi tarihi ilçelere de Şehir ve Kültür dersi kapsamında gezilerin düzenleneceğini kaydetti. 
Öğrencilerimizin buradan mezun olduklarında Tokat’ın birer gönüllü tanıtım elçisi olacaklarını ifade eden Rektörümüz atılan bu adımla da öğrencilerin Tokat ile ilgili bilgi ve birikimlerinin artacağını belirtti. Rektör Yılmaz Üniversitemizde eğitim gören tüm öğrencileri Şehir ve Kültür Dersini seçmeye davet etti.

Muhabir: Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)