Kent Konseyi aracılığıyla yönetime katılmaları için Bornovalılara çağrıda bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, "Demokratik kentlerin oluşabilmesi için ihtiyacımız olan katılımcılığı Bornova Kent Konseyi'nin kuruluşunu gerçekleştirerek sağlayacağız" dedi. Bornova Kent Konseyi'nin mümkün olan en geniş katılımla toplanabilmesi için çalışmalar başladı. Bu kapsamda, 21 Eylül'de gerçekleştirilecek genel kurul öncesinde birçok çalıştay ve seminer düzenlenecek. Bunların ilki 17 Temmuz'da gerçekleştirilecek. Bu çalıştayda İzmir'deki kent konseylerinin başkanları ve bu alanda çalışma yapan akademisyenler de yer alacak. Burada ideal bir kent konseyine ulaşmanın yöntemleri tartışılacak. Ardından, 22 Temmuz-26 Temmuz arasında Bornova'daki sivil toplum kuruluşları ve muhtarlara yönelik bilgilendirme seminerleri düzenlenecek. Kent Konseyi'ne katılmak isteyenler 23 Ağustos'a kadar Bornova Belediyesi'ne başvuru yapabilecek. Bornovalılar, 21 Eylül saat 10.30'da Bornova Belediyesi Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek Bornova Kent Konseyi Genel Kurulu'nda yer alabilmek için detaylı bilgiye '[email protected]' adresinden ve 0232 999 29 29 - 4969 telefon numarasından ulaşabilecekler.

'KENT KONSEYİ'NİN KURULACAK OLMASI YEREL DEMOKRASİ İÇİN ÇOK KIYMETLİ"

21 Eylül 2024'te Bornova Belediyesi Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek Bornova Kent Konseyi Genel Kurulu'nun en geniş ve en nitelikli katılımla gerçekleşmesinin Güçlü Bornova hedefine ulaşmalarında önemli bir katkısının olacağını söyleyen Başkan Eşki, "Türkiye'de refah toplumunu ve demokrasiyi gerçekleştirmek istiyorsak katılımcılığı sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle Bornova Kent Konseyi'nin kurulacak olması yerel demokrasimiz için çok kıymetli" dedi.

'GERÇEK KATILIMCILIK BUDUR'

Sürücüsü Ehliyetsiz Otomobil, Motosiklete Çarptı: 2 Yaralı Sürücüsü Ehliyetsiz Otomobil, Motosiklete Çarptı: 2 Yaralı

Bornova'da Kent Konseyi çatısı altında kadın, gençlik, çocuk, engelli, ekoloji, hayvan hakları, sanayi gibi meclislerin oluşturulmasını amaçladıklarını söyleyen Başkan Eşki, "Bornova'da mahalleler düzeyinde katılımların sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Vatandaşlarımız mahalleleri ile ilgili yapılması gerekenlere kendileri karar vermeli. Belediye Başkanı ve yöneticileri kentin ihtiyaçlarına mahalleliyle birlikte karar vermeli. Gerçek katılımcılık budur" diye konuştu.

Kaynak: DHA