Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklama ile Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Antalya-Alanya Otoyolu ihalelerinin yapıldığını belirtti. Bakan Uraloğlu, "Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Antalya-Alanya Otoyolu'nun ihalelerini gerçekleştirdik. İki projeye de firmalar büyük ilgi gösterdi. Gösterilen bu ilgi, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesidir. Projelerimizin ülkemize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu'nun, 101 kilometre 2x3 şeritli otoyol ve 19 kilometre 2x2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 120 kilometre uzunluğunda olduğunu ifade eden Uraloğlu, "Proje kapsamında 7 kavşak, 4 tünel, 8 viyadük ve 3 otoyol hizmet tesisi yapılacak" dedi.

İki Motosikletin Çarpıştığı Kaza An ve An Kamerada İki Motosikletin Çarpıştığı Kaza An ve An Kamerada

Bakan Uraloğlu, Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu projesinin Marmara-Doğu Anadolu, Ege-Karadeniz ve Akdeniz-Karadeniz koridorları arasında ve 43 ilin geçiş güzergahında yer alan önemli bir köprü özelliği taşıyacağını belirterek, "Otoyol projemizin güzergahı, mevcut Ankara Çevre Yolu'nda yer alan Karapürçek Kavşağı ve Samsun Yolu Kavşağı'nın arasındaki Kızılcaköy mevkisinden başlayacak; Çerikli ilçesinin kuzeyinden Kırıkkale-Yozgat Devlet Yolu'na bağlanacak" açıklamasında bulundu.

Projeyle bahsedilen istikametlerde yük ve yolcu taşımacılığının daha güvenli, hızlı ve konforlu gerçekleşeceğini aktaran Bakan Uraloğlu, "Ankara-Kırıkkale arasında bulunan mevcut devlet yolundaki trafik yoğunluğu da yapılması planlanan otoyol ile azaltılmış olacak. Otoyolun hayata geçmesiyle birlikte; yakıt tüketimi, araç bakımı ve onarım giderleri gibi ekonomik kayıplar, trafik yoğunluğunun neden olduğu gürültü, çevre kirliliği ve emisyon salınımı en aza inecek" dedi.

'SERİK, MANAVGAT VE ALANYA'DAN GEÇECEK'

Bakan Uraloğlu, Antalya-Alanya Otoyolu projesine ilişkin, "Proje Serik Kavşağı'ndan başlayacak, daha sonra doğuya yönelerek, Serik ve Manavgat ilçeleri sınırları içinde Toros dağlarının eteklerindeki koridoru takip edecek ve Konaklı'nın kuzeyinde Batı kavşağında sona erecek" ifadesini kullandı.

Projede, 84 kilometre 2X3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2X2 şeritli bağlantı yolu bulunduğunu aktaran Uraloğlu, otoyolun toplam uzunluğunun 122 kilometre olduğunu bildirdi. Projede 7 kavşak, 8 tünel, 19 viyadük bulunduğuna dikkat çeken Bakan Uraloğlu, otoyolun Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinden geçtiği bilgisini de verdi.

Sabriye Er Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Şaban Konyar