Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TBMM Genel Kurulu'nda, Ticaret Bakanlığı ve bağlı kurumların 2024 Yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı sunumda, bakanlığını proje ve hedeflerini anlattı. Bakan Bolat, büyüme rakamlarına değinerek, Uluslararası Para Fonu (IMF), ekim ayında yayınladığı raporda küresel büyüme oranının 2022'deki yüzde 3,5 seviyesinden 2023'te yüzde 3 veya altına düşeceğini, 2024'te daha da aşağı düşeceğini öngördüğünü aktardı. Bakan Bolat, IMF'nin dünya ticaretiyle ilgili yaptığı tahminlerde de 2023 yılı için büyüme hızı olarak yüzde 0,9 tahmin edilmekte olduğunu belirterek, "Hâlbuki 2010- 2019 ortalaması yüzde 4,6'ydı. Benzer şekilde, Dünya Ticaret Örgütü, nisan ayında yüzde 1.7 tahmin ettiği 2023 yılı küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini ekim ayında yüzde 0,8'e düşürmüştü. Yine, Dünya Ticaret Örgütüne göre, bu yıl dokuz ay itibarıyla Küresel İhracat Birim Endeksi yüzde 4,8, Küresel İthalat Birim Endeksi yüzde 3,3 azalmıştır" dedi.

'İŞSİZLİK ORANLARI DÜŞTÜ'

Bakan Bolat, işsizlik oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, "İşsizlik oranı sıfır puan azalarak son on bir yılın en düşük oranı olan yüzde 8,5'e gerilemiştir. Pandeminin başladığı Ocak 2020 tarihine göre tam 4 milyon 65 bin kişi yeni istihdam bulmuştur" dedi.

'İHRACAT RAKAMLARI'

Bakan Bolat ihracat rakamlarını da paylaşarak, "Ocak-Kasım döneminde 232,9 milyar dolar ihracata ulaştık, bu yılı da 256- 257 milyar dolar arasında kapatacağız. Yüzde 1 civarında bir artış gözüküyor, bunlar mal ihracatıdır ve burada özellikle küresel düzlemdeki büyük talep gerilemesine rağmen ve depremin 6 milyar dolarlık olumsuz etkisine rağmen, orta vadeli programda belirlenen 255 milyar doları aşmış olacağız" diye konuştu.

Bakan Bolat, ithalat ve dış ticaret açığı verilerine ilişkin de şöyle dedi:

"İthalatımızda da şu ana kadar özellikle Ağustos'tan bu yana 30 milyar doların altına gerileyerek Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarında 28- 27 milyar dolar civarına ithalatımız gerilemiştir. İthalattaki artış hızının gerilemesi sevindiricidir. İlk on bir ayda toplam ithalatımız 332,8 milyar dolar olmuştur ve son on iki aylık toplamda ise yüzde 1,4 artışla 365,4 milyar doları görmekteyiz. Burada önemli olan, ithalattaki artış hızının son dört ayda yavaşlaması kayda değerdi. Ağustos ayından itibaren aldığımız, hükûmet olarak aldığımız tedbirler sonucunda altın ithalatında ve otomotiv ithalatında yavaşlama kaydedilmiştir ve böylece de toplam ithalatta 30 milyar doların altında bir durum görülmektedir. Mal ticaretinde dış ticaret açığımız ağustos ayından bu yana azalmaktadır. Ağustos'ta 8,7 milyar dolar, Eylül'de 5 milyar dolar, Ekim'de 6,5 milyar dolar ve son kasım ayında 5,9 milyar dolar olmuştur."

'ORTA VADELİ PROGRAM HEDEFİMİZ; 2024'TE 267, 2026 YILINDA İSE 302 MİLYAR DOLAR'

Orta Vadeli Program hedefleri kapsamında 2024 yılında ihracatı 267 milyar dolara, 2026 yılında da 302 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini aktaran Bakan Bolat, "İhracatçı sayımız 114 bini aştı ve 240'tan fazla ülke ve gümrük bölgesine tam 12.747 ürünümüzü ihraç etme başarısı gösteriyoruz. İhracatımızın yüzde 94'ü yani 245 milyar doları imalat sanayi ürünleridir ve ihracatımızın yüzde 51,7'sini Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi gelişmiş, zengin pazarlara yapmaktayız" dedi.

Bakan Bolat, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın koordineli olarak ihracatçılara sunulan günlük reeskont kredilerinin limitinin tam 10 katına çıkarılarak günlük 3 milyar TL'ye yükseltildiğini aktardı.

'FAHİŞ FİYATLAR VE CEZALAR'

Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı'nın denetiminde olan fahiş fiyatlara ilişkin kesilen cezalar hakkında şu bilgileri verdi:

Antalya'da Emekli Temizlik İşçisi Denizde Ölü Bulundu Antalya'da Emekli Temizlik İşçisi Denizde Ölü Bulundu

"Biz Bakanlık olarak iç ticarette, otomotiv, emlak, stokçuluk, fahiş fiyat gibi alanlarda toplamda 536 milyon liralık ceza uygulamasını yaptığımız denetlemeler sonunda kesmek zorunda kaldık. Piyasa gözetimi, ürün güvenliği denetimleri ve marketlerdeki fiyat etiketi ve fahiş fiyat denetimleri sonucunda da 662 milyon liralık ceza uygulamasına gidildi.  Otomotivde hem birinci elde hem ikinci el piyasasında emlak piyasasında, kiralarda bugün yüzde 20- 25 civarında bir düşüş kaydedilmiştir. Bu denetimlerimize devam edeceğiz."

Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Muhammed Özkan