Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından duyurulan yeni düzenleme 15 Ocak itibarıyla başladı. Camiye ibadet etmek için gelenler ile kültürel amaçla ziyaret gerçekleştirenlerin ayrılması ve girişlerde oluşan yoğunlukların da önlenmesi amaçlanarak hayata geçirilen düzenleme ile yabancı turistlerin tarihi yapıya gerçekleştirecekleri ziyaretin ücreti 25 Euro oldu.

Ziyaret ve ibadet girişlerinin ayrılmasıyla birlikte, uygulamanın ilk haftasında Ayasofya Camii’nde kılınan ilk Cuma namazında ibadet için gelenlerin sıra beklemeden, rahatça içeri girdi.  Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdür Yardımcısı Levent Çetin, "Pazartesi günü yürürlüğe soktuğumuz uygulamayla beraber ziyaret için gelenlerin ve ibadet için gelenlerin hem girişlerini hem de çıkışlarını ayırmış durumdayız. Bu yönetim planı aslında ziyaretçilerimizin çok daha planlı şekilde, kaliteli şekilde Ayasofya Camii’ni ziyaret edebilmesini sağlayacak. Herkes mutlu olacaktır diye düşünüyoruz" dedi.

"ZİYARETÇİ YOĞUNLUĞUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPILAN BİR ÇALIŞMA"

Rus Ve ABD’li 4 Astronot ISS’e Gönderildi Rus Ve ABD’li 4 Astronot ISS’e Gönderildi

Ayasofya Camii’nin turistlere ücretli hale gelmesinin ardından ilk Cuma namazı vaktinde ibadet için gelenlerin sıra beklemeden içeri girdiklerinin altını çizen Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdür Yardımcısı Levent Çetin, "UNESCO tavsiyesi üzerine yapılmış olan Ayasofya Camii Ziyaretçi Yönetim Planı Uygulaması, 15 Ocak 2024 tarihi itibariyle uygulamaya sokuldu. Daha önce Sultanahmet tarafındaki kapıdan hem ziyaretçilerimizi hem de ibadet için gelen misafirlerimizi almaktaydık. Bu durumda haliyle Sultanahmet Meydanı’na uzayan kuyruklara sebebiyet veriyordu. Pazartesi günü yürürlüğe soktuğumuz uygulamayla beraber ziyaret için gelenlerin ve ibadet için gelenlerin hem girişlerini hem de çıkışlarını ayırmış durumdayız. Haliyle bu da cami içerisindeki belli bölümlerde yaşanan ziyaretçi yoğunluğunun önüne geçmek için yapılan bir çalışma oldu. Muvaffak da olduk gibi gözüküyor. Bugün planın uygulanmasının ilk Cuma’sını yaşıyoruz. Artık Ayasofya Camii’nde ibadet için gelenlerle ilgili bir kuyruğumuz yok. Ziyaret için gelenler de ziyaretlerini galeri katını, 3. Ahmet Çeşmesi tarafındaki giriş kapısından yani ayrı bir girişten içeri girerek gerçekleştirebiliyorlar. Bu Yönetim Planı aslında ziyaretçilerimizin çok daha planlı şekilde, kaliteli şekilde Ayasofya Camii’ni ziyaret edebilmesini sağlayacak. Herkes mutlu olacaktır diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Şaban Konyar