İddianamede, tutuklu sanıklardan Abdullah Ay'ın (30) olay saatinden önce arkadaşları Ömer Koç (31) ve Çağrı Topbaş'ı (22) arayıp çağırdığı, sokak üzerinde Emrah Akkuş'u aradıkları ve çıkan tartışmada silahla yakın mesafeden çok sayıda öldürme kastıyla ateş ettikleri belirtildi. Ay, Koç ve Topbaş'ın tasarlayarak Emrah Akkuş'u öldürdükleri ifade edilip, ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. Olay, 19 Ekim 2022'de İzmit ilçesi Kemalpaşa Mahallesi Yalı Cami Sokak'ta meydana geldi. Gece saatlerinde iki grup arasında çıkan kavgada Emrah Akkuş ve Mehmet C. silahla yaralandı. Bölgeye gelen sağlık ekiplerinin ambulansla hastaneye kaldırdığı Emrah Akkuş, hayatını kaybetti. Olayda hafif yaralanan Mehmet C., tedavisinin ardından taburcu edildi. Soruşturma sonrası Abdullah Ay, Ömer Koç, Çağrı Topbaş, N.A. (21) ve B.T.E gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Abdullah Ay, Ömer Koç ve Çağrı Topbaş, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. B.T.E., ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılırken, N.A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'OLAY VAR TOPLANIN' DİYE ÇAĞIRMIŞ

Olayla ilgili hazırlanan iddianame, Kocaeli 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Abdullah Ay, Ömer Koç ve Çağrı Topbaş'ın arkadaş oldukları ve Abdullah Ay'ın işletmeciliğini yaptığı eğlence mekanında olaydan bir gün önce Emrah Akkuş'un kavga çıkardığı ifade edildi. Bu durumdan kaynaklı husumetin meydana geldiği belirtilirken, Abdullah Ay'ın olay saatinden önce arkadaşları Ömer Koç ve Çağrı Topbaş'ı arayıp, 'Olay var toplanın' şeklinde sözler söyleyerek şüphelileri eğlence mekanına çağırdığı, daha sonra ise birlikte sokakta Emrah Akkuş'u aradıkları belirtildi. Olaydan önce Emrah Akkuş'un arkadaşlarıyla sanıklar arasında 'omuz atma' tartışması yaşandığı, arkadaşlarının durumu Akkuş'a söylemesi üzerine olay yerine yakın olan Akkuş'un sanıkların bulundukları yere geldiği iddianamede yer aldı.

15'TEN FAZLA MERMİ ÇEKİRDEĞİ BULUNDU

İddianamede, olay günü, sanıklarla Emrah Akkuş ve Mehmet C. arasında tartışma çıktığı, o sırada sanıkların daha önce bu olay için aldıkları ve üzerinde bulunan silahla yakın mesafeden çok sayıda öldürme kastıyla ateş etmeleri sonucu Emrah Akkuş'un öldüğü, Mehmet C.'nin ise yaralandığı belirtildi. Olay yerinde 15 adetten fazla mermi çekirdeği olması, Mehmet C.'yi hangi sanığın kullandığı silahtan ateş edeceğinin tespit edilememesi nedeniyle sanıkların 'Olası kastla silahla yaralama' suçu işlediği iddianamede yer aldı.

KANLI KIYAFETLER ELE GEÇİRİLDİ

Yıkılan Duvarın Altında Kalan Mihriban'ın Annesi, 'Annem, Annem' Diye Feryat Etti Yıkılan Duvarın Altında Kalan Mihriban'ın Annesi, 'Annem, Annem' Diye Feryat Etti

İddianamede, olayın ardından Abdullah Ay'ın olay tarihindeki sevgilisi N.A.'nın evine sanıklarla birlikte gittiği, burada silahları beze sarıp N.A.'ya teslim edip saklamasını istedikleri, kanlı kıyafetleri değiştirip tekrar eğlence mekanının olduğu sokağa geri döndükleri belirtildi. N.A.'nın evine giden polis ekiplerine, olayda kullanılan silahları verdiği belirtilirken; gözaltındayken evinde yapılan aramada saklanmış mermilerle sanıklara ait kanlı kıyafetlerin ele geçirilmesi nedeniyle N.A.'nın 'Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçunu işlediği belirtildi.