Üç merkez ilçesi ile toplamda 13 ilçesi bulunan 1 milyon 127 bin nüfuslu Van'da, 31 Mart'taki yerel seçim öncesi muhtar adayı sayısı dikkati çekiyor. 692 mahalle muhtarlığı bulunan kentte, resmi olmayan rakamlara 4 bin kişinin muhtar adayı olduğu belirtiliyor. Muhtar adayları seçim çalışmalarını sürürken, geçen yıllara göre ciddi bir artış olduğu ifade ediliyor. Bu artışın nedenleri olarak muhtarlık maaşlarının asgari ücret seviyesine endesklenmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi ve Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından ödenmesi şeklinde sıralanıyor.

'KADIN ADAY SAYISINDA DA BÜYÜK ARTIŞ VAR'

Daha önce Gürpınar ilçesi Taşdönderen Mahallesi'nde 3 dönem muhtarlık yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Koordinatörü Azad Erdemir, "İnsanlar, muhtarlığı bir iş kapısı olarak görmeye başladı.

Bölgemizdeki işsizlik oranı oldukça yüksek. İş kapısı olarak gördükleri için maalesef aday sayımız çok arttı. Muhtarlık camiasının büyümesi için; işin ehli ve hizmet odaklı, iş yapabilecek insanların aday olması gerekir. Eskiden gönüllük esası vardı, şu an o da yok. Durum böyle olunca aday sayısında rekor artış oldu. Bu durumu hükümet yetkililerine de sürekli dile getiriyoruz.

Muhtarlığın başvurusu sürecinde hiçbir engel yok. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak ve okuma-yazma bilmek yeterli oluyor. Bunun yanı sıra bir başvuru süreci yok. Seçim sabahı kalkıp, 'Muhtar adayıyım' diyebiliyorsunuz. Hal böyle olunca maalesef herkes aday oluyor. Muhtarlık kalitesinin yükselmesini istiyoruz.

Umut Camkıran - Tomas Salek Maçı Nefes Kesti Umut Camkıran - Tomas Salek Maçı Nefes Kesti

İşi bilen, işin ehli insanlar, hizmet odaklı insanlar aday olsunlar. Başvuru süreci olmadığı için kayıt tutma da olmuyor. Bir önceki dönem muhtar sayımız 692. O dönemde aday sayımız da 2 bin civarındaydı. Şu an kent genelinde 4 kadın muhtarımız da var. Bu seçimde aday olan 4 bin kişinin 35'i yine kadın adaylardan oluyor. Kadın aday sayısında da büyük artış var" dedi.

Kaynak: DHA