Zile’ye güneydoğuda Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova, doğuda Pazar ve kuzeydoğuda Turhal ilçeleriyle birlikte kuzeybatıda Amasya’nın Göynücek, güneybatıda da Yozgat’ın Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçeleri komşudur. İl merkezine 62 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.480 kilometrekaredir. Zile ilçesi harita konumu olarak 40° 18′ 6.6456” Kuzey ve 35° 53′ 12.2028” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Zile’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 743 metredir. Zile ilçesinde toplamda 40 mahalle vardır.
Zile’ye Nasıl Gidilir?
Zile’de ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Zile merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Zile merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.
Zile Nerede? Karayolu ile Zile’ye Ulaşım
Karayolu ile Amasya-Erzincan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 46 dakikada Erbaa ilçesine ulaşılabilmektedir. Almus ilçesine Tokat Almus Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 25 dakikada, Niksar ilçesine D-850 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 41 dakikada ve Tokat Merkez ilçesine de Pazar Zile Yolu ile 58 dakikada Zile’den ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Yozgat Merkez’den ise D-200 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 53 dakikada, Amasya Merkez ilçesinden ise Tokat Amasya Yolu ile 55 dakikada ve Sivas Merkez ilçesinden ise D-200 Karayolu ile 2 saat 17 dakikada Zile’ye ulaşım sağlanmaktadır.
Toplu Taşıma ile Zile’ye Ulaşım
Zile ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve terminalden kalkan uzun yol otobüsleri kullanılmaktadır. Zile’de yaşayanlar genellikle minibüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.
Zile ilçesinde gün boyu uzun yol otobüsleri hizmet etmektedir. Tokat Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.
Zile İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım
Aracınız ile Pazar-Zile Yolu ile yaklaşık olarak 44 dakikada Tokat Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D200 Karayolu kullanarak 2 saat 7 dakikada Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na ve D-795 Karayolu ile 3 saat 3 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na da ulaşabilirsiniz.
Zile Nereye Bağlı? Zile Hangi Bölgemizdedir?
Zile İlçesi Karadeniz Bölgesinde olan Tokat kentinde yer almaktadır. Zile farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Zile ilçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlçe geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Zile ilçesi Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. İlçede Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında kalan tipte bir iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.
Tokat Nerede? Tokat Hangi Bölgemizdedir?
Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Tokat kenti, Kuzeyde Ordu ve Samsun; doğuda Giresun; güneyde Sivas ve Yozgat ile batıda Amasya illeriyle komşudur. Topografik olarak eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Tokat İstanbul arası 791 kilometre, Tokat Ankara arası 367 kilometre, Tokat İzmir arası 964 kilometre ve Tokat Antalya arası 866 kilometredir.

Niksar'da  Otomobilin TIR'a Arkadan Çarptığı Kazada 6 Kişi, Yaralandı Niksar'da Otomobilin TIR'a Arkadan Çarptığı Kazada 6 Kişi, Yaralandı

Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Şaban Konyar