Tarih TV'nin "Tarihi Duraklar" programının bu haftaki konuğu, köklü geçmişe sahip Zile olacak. Perşembe akşamı 20.30'da yayınlanacak bölüm, Zile'nin altı bin yıllık tarihi mirası ve medeniyetler beşiği konumunu gözler önüne serecek.

Geç Kalkolitik Çağ'dan itibaren kesintisiz bir yerleşime ev sahipliği yapan Zile, bölgenin önemli bir medeniyet merkezi olduğunu kanıtlıyor. Roma İmparatorluğu'nun son büyük diktatörü Jül Sezar'ın "Veni, Vidi, Vici" (Geldim, Gördüm, Yendim) ünlü sözünün söylendiği yer olması, Zile'nin tarihsel önemini bir kez daha vurguluyor.

Tokat’ta Çiftçilere 650 Bin Fide Dağıtıldı Tokat’ta Çiftçilere 650 Bin Fide Dağıtıldı

Programa göre, Zile'ye adım attığınızda Osmanlı mirasının açık bir şekilde hissedildiği görülüyor. Uzun Çarşısı, panayırları ve geleneksel Osmanlı evleri, kentin köklü tarihini yansıtan önemli unsurlар. Hatta dedesinin ve babasının doğduğu evlerin hala ayakta olması, Zile'nin geçmişle güçlü bağlarını gözler önüne seriyor.

Zile'nin kendine has bir kimliği bulunuyor. Ne tamamen Amasya, Tokat ya da Yozgat'a benzese de, bir o kadar da onların özelliklerini barındırıyor. Tarih meraklılarının kaçırmaması gereken "Tarihi Duraklar" programının Zile bölümü, Perşembe günü saat 20.30'da Tarih TV'de yayınlanacak.

Muhabir: Murat Berber