Tarımsal destek ve teşvik projeleri ile üreticilerin yanında olmayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin daha etkin bir şekilde üretim yapması için de eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Günümüzde iklim ve sıcaklık değişimlerinin üretim üzerindeki olumsuz etkileri, teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte üretim anlayışının değişmesi ve kuraklığa bağlı olarak su kaynaklarının etkin bir biçimde kullanılması için Büyükşehir, üreticilerden gelen talep üzerine Silifke İlçesi’ne bağlı Çaltıbozkırlı üreticilere eğitim düzenledi. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından tarihi Çaltıbozkır Sina İlkokulu’nda verilen eğitim kapsamında üreticilere, arazi yapısı ve su ilişkisi, toprakta yeterli suyun kullanılmasının önemi, sulama sistemlerinin kullanımı, bitkilerde sulama ihtiyacı ve su tüketimi, drenaj ve sulama teknikleri hakkında bilgi verildi. Daha önceleri geleneksel yöntemlerle tarım yapan ve son 10 yıldır Çaltıbozkır’da sulu tarıma geçen üreticiler, verilen eğitimler sayesinde yanlış yapılan yöntemlerin aksine tarımda ihtiyaç duyulan modern sistemlerin kullanılmasının gerekliliklerinin, avantajlarının önemine ilişkin yeni bilgiler edindi. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Serdar Dirik, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, üreticilerden gelen talepler doğrultusunda tarım desteklerinde bulunduklarını ve bu destekleri kent genelinde yaptıklarını ifade etti. Çaltıbozkır Sulama Kooperatifi’nden gelen talep üzerine üreticilere bu eğitimi verdiklerini aktaran Dirik, “Bilindiği üzere ülkemizde sulama suyu kaynaklarının yüzde 74’ü tarımsal sulamada kullanılıyor. Gelecek yıllarda da bu su sorunu ülkemiz açısından biraz sıkıntı oluşturmaktadır. Ülkemiz artık kısıtlı sulanan ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan tarımsal sulamanın önemi çok büyüktür. Biz özellikle Tarımsal Hizmetler Dairesi olarak tarımsal sulamayı çok önemsemekteyiz. Bu bakımdan köylerimize tarımsal sulamada kullanılmak üzere sulama borusu desteği sağlıyoruz” dedi.

‘BİR DAMLA SUYUN DA HEBA EDİLMESİNDEN YANA DEĞİLİZ’

TÜİK: İşsizlik Oranı Mayısta Yüzde 8,4'e Geriledi TÜİK: İşsizlik Oranı Mayısta Yüzde 8,4'e Geriledi

Geçtiğimiz 5 yılda üreticilere toplam 355 kilometre sulama borusu desteğinde bulunduklarını kaydeden Dirik, her yıl 100 kilometre sulama borusu desteğini sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı. Dirik, “Özellikle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in bu konuda bize destekleri vardır ve tarımsal sulama açısından destekleri devam edecektir. Özellikle kapalı sistem sulama tesislerini desteklemeye çalışmaktayız. Çünkü suyun önemini biliyoruz. Bir damla suyun da heba edilmesinden yana değiliz. Bu bakımdan tarımsal sulamada eğitimin önemini arz etmek açısından çiftçilerimize eğitim verdik” diye konuştu.

‘DAHA BİLGİLİ VE VERİMLİ BİR ÜRETİM YAPILMASI İÇİN BU EĞİTİMLERİN OLMASI ŞART’

Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim,Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Asım Özçalık, Çaltıbozkır’da üreticilerin yaklaşık olarak son 10 yıldır sulu tarıma geçtiğini bu yüzden de yeni bilgi öğrenmeye ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Özçalık, “Biz onların bu eksiklerini giderebilmek için daha verimli, daha kaliteli üretim yapabilmeleri için mutlaka sulama konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden Büyükşehir’in bu konuda bize yardımcı olması için müracaat ettik. Geçmişte de tıbbi ve ıtri bitkiler üzerinde çalışmalar yaptık, kurslar aldırdık ve eğitimler verdik. Son yıllarda geçim kaynağı olarak üreticiler sulu tarıma yöneldiği ve bu ziraatı daha bilgili, başarılı ve daha verimli yapabilmeleri için bu eğitimlerin daha iyi olacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA