Bakan Yumaklı: İçinizdeki Potansiyeli Keşfedin Ve Üretimde Olun Bakan Yumaklı: İçinizdeki Potansiyeli Keşfedin Ve Üretimde Olun

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, "Türkiye'de Türk mühendisleri tarafından ilk defa uygulanan dolusavak projesidir. Dar bir alanda labirent gibi bir dolusavak uygulaması yapıldı. Çok başarılı ve bölgemize hayat verecek bir projedir" dedi.

Turhal’a bağlı Yazıtepe köyünde 2013'te yapımına başlanan Yazıtepe Barajı inşaatının önemli bir bölümü tamamlandı. Temelden yüksekliği 121 metre olan barajın tamamlanması ile Turhal ilçe merkezi ve bağlı 12 köyün 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temin edilecek. AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, "Yazıtepe barajımızda sona gelindi. 65 milyon metreküp su tutma hacmine sahip. 121 metre yerden yüksekliği var. Türkiye'de Türk mühendisleri tarafından ilk defa uygulanan dolusavak projesidir. Dar bir alanda labirent gibi bir dolusavak uygulaması yapıldı. Çok başarılı ve bölgemize hayat verecek bir projedir" dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 1 MİLYAR LİRA GELİR SAĞLAYACAK

44 bin dekar araziyi sulayacağını ifade eden Arslan, "Sulamanın yanı sıra da Turhal ilçe merkezimizin ve 12 köyümüzün su ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak. Yaklaşık maaliyeti 3 milyar liradır. Bize bu hizmetleri kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Ayrıca, bu baraj sayesinde ülke ekomomisine 44 bin dekara arazide yapılacak sulama ile yıllık 1 milyar lira ilave gelir sağlayacak" diye konuştu. (DHA)

Kaynak: DHA