Zirvede bir konuşma yapan Bakan Ersoy "Ülkemizin turizm geliri 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak yaklaşık 56 milyar dolar olmuş; toplam gelir içerisindeki yeme-içme harcaması yüzde 19 oranında artmıştır" dedi. Bakan Ersoy, "Amacımız, Türk mutfağını markalaştırmak, yemek kültürümüzü tanıtmak, gastronomi turizminde dünyada lider destinasyonlar arasında yer almaktır."diye konuştu. Gastronomi ile ekonominin biraraya geldiği 4. Global Gastro Ekonomi Zirvesi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) tarafından düzenlenen zirve bu yıl ilk kez Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi. Zirvede tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’da "Tanzimattan günümüze yemek kültürümüz" konulu bir oturuma katıldı.

"İSTANBUL, İZMİR, BODRUM GASTROCITY OLARAK ÖN PLANA ÇIKTI"

Eski İş Arkadaşını Kaçırıp, Zorla Telefon Sipariş Verdirdi, Hesabına Da Para Aktardı Eski İş Arkadaşını Kaçırıp, Zorla Telefon Sipariş Verdirdi, Hesabına Da Para Aktardı

Zirvede bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Türkiye olarak sunduğumuz eşsiz gastronomi deneyimleriyle dünya çapında fark yaratıyoruz. Ülkemizin coğrafi konumu, çeşitli iklim ve toprak yapısıyla harmanlanmış zengin mutfak kültürü, gastronomi turizmi açısından bizlere büyük bir avantaj sağlamakta. Bu benzersiz özelliklerimiz turistlere unutulmaz lezzet deneyimleri sunarak ülkemizi bir cazibe merkezi haline getirmekte. Bildiğiniz üzere Bakanlık olarak, Türkiye’nin bu eşsiz konumunu, kültürel çeşitliğini ve tarihsel birikiminin şekillendirdiği, zengin yeme-içme kültürünün dünyaya tanıtılması noktasında bir dizi projeyi yönetiyoruz.

Kaynak: DHA