CHP Tokat İl Başkanlığı’nda Çağdaş Kurtgöz Görevi Devir Aldı CHP Tokat İl Başkanlığı’nda Çağdaş Kurtgöz Görevi Devir Aldı

 Turhal'da Kargın köyünde yaşayan Alişen ile Melek Baş çiftinin 6 çocuğundan 5'incisi olan Nesrin Baş, 6 yıl önce ortaokul sıralarında, öğretmenin de yönlendirmesiyle güreş sporuna merak sardı. Fakat baba Alişen Baş, kızının güreşmesine karşı çıktı. Nesrin Baş ise annesi ve ablalarının desteği ile babasına söylemeden gizlice antrenmanlara katıldı. Belli bir süre sonra güreştiğini öğrenen babasının onay verdiği Nesrin Baş, katıldığı ilk turnuvada Türkiye 2'ncisi oldu. Milli sporcu daha sonra da birçok madalya kazandı. Son olarak mart ayında Romanya'da düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Güreş Şampiyonası'nda 68 kiloda altın madalya elde etti.

Miili güreşçi Nesrin’in  babası Alişen Baş, "Nesrin çocukken durmadan ablaları ile güreşirdi. Ortaokula giderken güreşe başlamış. Duyduğumda ilk okul müdürünün yanına giderek güreş yapmamasını dile getirdim. Müdür bana 'kaç tane kızın var' diye sordu. 6 kızımın olduğunu söyledim. Müdür bey bana 'Dangal filmi var, onu izle' dedi. Ben de izledim. Dangal filmi ile kaderimiz aynı. Onun da 4 kızı vardı. Onu izledikten sonra, kızıma dedim ki, ‘Her daim yanındayım devam et sen ben yanındayım .’ Avrupa ve Dünya şampiyonu oldu. Kızımla gurur duyuyorum" dedi.

Milli sporcu Nesrin Baş, "Güreşe ortaokulda başladım. Okulda hocam, bana'Senin ellerin büyük iyi elense çekersin' dedi. Bende 2017 yılında öyle başladım. İlk başladığım yıllarda babam izin vermedi. Antrenmanlara hep gizli gizli gidiyordum. Annem ve ablalarım hep yanımda bana destek oldu oldu. Ablalarımı arardım. Babam eve geldi mi? diye. Babam eve geldi ise gizli girerdim. Dangal filminden sonra da hep destek çıktı" diye konuştu.

Nesrin Baş, hedefinin dünya ve olimpiyat şampiyonluğu olduğunu ifade etti.