Açılışa AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kır, Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Av.Melih Yardımcı, Okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Okulun açılış töreni halk oyunları gösterisiyle başladı. Ardından Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı açılış konuşmasında okulun tarihçesinden bahsetti Ramazan Atlı yapmış olduğu konuşmada"Okulumuz Gazi Osman Paşa Lisesi 1884 yılından bu yana Tokat'ın geleceğine yön vermiş bir okul. Geçmişten günümüze 115 bin mezunuyla bürokratını, siyasetçisini, esnafını yetiştiren ve Tokat'ın geleceğine yön veren bir okul. Geçmişte belki değişik isimlerle de anılmış; Tokat Lisesi olarak 1950-53 yılları arasında Özel Yeşilırmak Lisesi olarak ama daha sonra Gazi Osman Paşa Lisesi ismiyle eğitime devam etmiş bundan sonra da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Togü Öğrenci Butiği Hizmet Vermeye Devam Ediyor Togü Öğrenci Butiği Hizmet Vermeye Devam Ediyor

Okul Müdürü Ramazan Atlı’nın konuşmasının ardından açılışına katılan, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan yaptığı konuşmada "Bir buçuk asırlık bir okulumuz; daha önce deprem nedeniyle okulların tamamında bir inceleme yaptırmıştık. Ona göre depreme dayanıksız çıktı. Bir ara yıkılması gündeme gelmişti. Olaya müdehale ettik. Buna ve benzer Tokat'ta böyle simge okurlarımızın güçlendirilmesi yoluyla okulların binalarını kurtardık. Buranın da güçlendirilmesi biraz zaman aldı ama çok güzel bir güçlendirme oldu. İnşallah bundan sonra da Tokat'a hizmet vermeye devam edecek. 1884'ten bu yana devam eden bir hizmet var burada. Ben önceki bakanımız Sayın Mahmut Özer'e teşekkür ediyorum. Şimdiki bakanımız Sayın Yusuf Tekin'e yine teşekkür ediyorum. Tokat'ta yapılan eğitim yatırımları için eğitim yatırımlarımız durmadan devam edecek. 180 tane yeni okul yapıldı. Yine 50 tane okulumuzda güçlendirdik. Bunun yanında da yine yeni eğitim kurumlarını Tokat'a kazandırmaya devam edeceğiz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Gençlerimize eğitim hayatında başarılar diliyorum. İnşallah burada Türkiye'ye Tokatımıza hizmet edecek yeni beyinler yetişecek" diye konuştu. Okulda yapılan güçlendirme çalışması hakkında da detay veren Milletvekili Mustafa Arslan, "Burası yığma bir binaydı. 1952'de yapılmış tahmin ediyorum artık yanlış hatırlamıyorsam. Yığma binaydı dolayısıyla iskelet sistemi yoktu. Betonarme kargir sistemi yoktu. Binanın tamamında kolon ve kiriş sistemi yapıldı. Binanın yapısı korunarak şu anda depreme dayanıklı hale geldi. Diğer okullarımızda bitmek üzere işte kaç tane; endüstri meslek lisesinde de aynı çalışma var. Orada belki binayı yıkıp yeniden yapacağız" bilgilerini paylaştı.

Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi(Özel)

Editör: Şaban Konyar