Zile’de Elektrik Direğindeki Baz İstasyonunu Onarırken Baygınlık Geçirdi Zile’de Elektrik Direğindeki Baz İstasyonunu Onarırken Baygınlık Geçirdi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Ziraat Fakültesi, şeftali üretim alanlarındaki bitki koruma sorunlarını yerinde tespit etmek ve yetiştiricilik problemlerine çözüm üretmek amacıyla çiftçilerle bir araya gelindi.

Tokat’ın yoğunluk olarak Akyamaç köyünde şeftali üretimi gerçekleştirilen arazi çalışmalarına Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Turgut Atay, Doç. Dr. Ayşe Yeşilayer, Dr. Öğr. Üyesi Sabriye Belgüzar, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Karadağ ve Orta Karadeniz Geçiş Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi H. Bilal Taşlıoğlu ile stajyer öğrenciler katıldı.

Geçtiğimiz yıllarda şeftali alanlarında büyük zarara yol açan sirke sineklerinin zararları ve bu zararlılara karşı alınacak önlemler hakkında üreticilere bilgi verildi. Sirke sineğinin tespiti, mücadelesi ve popülasyon takibi için sirke tuzaklarının önemi vurgulandı ve tuzakların nasıl hazırlanacağı konusunda çiftçilere detaylı bilgiler aktarıldı.

Kaynak: Bülten