Bomba Düzeneği Kurup 5’İ Asker 2 Sivilin Yaralandığı Davada Şüpheli 2 Kişi Tutuklandı Bomba Düzeneği Kurup 5’İ Asker 2 Sivilin Yaralandığı Davada Şüpheli 2 Kişi Tutuklandı

Tarımsal arazilerin korunmasına yönelik önemli bir destek programı olan ÇATAK, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği için kritik uygulamalar içeriyor.

Programa göre, Türkiye genelinde 58 ilde belirlenen alanlardaki çiftçiler, üç farklı kategoride desteklenebiliyor. Minimum toprak işlemeli tarım, toprak ve su yapısının korunması, erozyonun engellenmesi ile çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalar kapsamında sırasıyla 45 TL/da, 60 TL/da ve 135 TL/da destekler sağlanıyor. Bu destekler 3 yıl süreyle çiftçilere veriliyor.

Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Müdürlükleri üzerinden yapılabiliyor. Ödemeler ise T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Programın etkin işleyişi için bakanlık tarafından denetimler de sıkı bir şekilde yürütülüyor. Haksız yere alınan ödemeler gecikme zammıyla birlikte geri alınırken, belge düzenleme hilelerinin cezai yaptırımları da bulunuyor.

Muhabir: Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)