Eğitim sabır isteyen, uzun soluklu ve karşılığı zamanla alınan bir süreçtir. Bu sürecin her aşaması çok önemlidir. Ancak insanın gelişimi dönem dönem dalgalı bir seyir izler. Bu dalgalanmalar, zaman zaman umulan sonuçların alınamaması asla çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin geleceğe olan inancını kırmamalıdır. Zira her bireyin kendini keşfetme, yeteneklerini ve birikimlerini kullanabilme yaşı farklıdır. Sabırla o yaşın gelmesini beklemek gerekir. Sağlam kültürel derinliğimiz, aile yapımız, milli ve manevi değerlerimizin verdiği güç her çocuğumuza olağanüstü özellikler katacaktır. Eğitiminin görevi fikri hür, vicdanı hür; akıl ve bilimin ışığında çağı yakalayabilen hatta çağın ötesinde fikir ve ideallere sahip, kendi değerleriyle mücehhez bir nesil yetiştirmektir. Böyle bir neslin yetişmesi için gerekli tarihi birikime, kültür ve değerler zenginliğine fazlasıyla sahibiz. Bu bilinçle her bir çocuğumuzun paha biçilemez kıymette olduğunu görerek eğitim faaliyetlerimize devam etmeliyiz.

Eğitim sadece eğitimcilerin omzuna yüklenemeyecek kadar büyük ve ağır bir sorumluluktur. Dolayısıyla en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın yetişmesi için öğretmenler dışında velilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan önce başlayan ve 100 yıldır seferberlik halinde devam eden eğitim faaliyetleri çok hassas ve hayatidir.

İki haftalık ara tatilde çocuklarımızın dinlemeye ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. Daha verimli ve etkili bir ikinci dönem geçirebilmeleri için sağlık ve huzurla dinlenmeleri elzemdir. Bunu düşünerek çocuklarımıza günlük sorumlulukları dışında görevler yüklemeyi iki haftalığına erteleyelim. Unutmayalım ki eğitim ancak mutlu olunca sonuç alınan bir süreçtir.

Tabi ki dinlenmeye en çok ihtiyacı olan topluluk öğretmenlerimizdir. Öğretmenlik hiçbir mesleğe benzemeyen hatta meslekten öte bir yaşam biçimidir. Birinci yarıyılda fedakârca emek veren değerli öğretmenlerimize de sağlıklı ve mutlu bir tatil diliyorum.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin İçinde Bulunduğu Makam Aracı Tokat'ta Kaza Yaptı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin İçinde Bulunduğu Makam Aracı Tokat'ta Kaza Yaptı

Türkiye Cumhuriyetinin en önemli konusu daima eğitimdir. 100 yıldır olduğu gibi bundan sonra da önceliğimiz eğitime destek olmak olacaktır. Bütün eğitimcilere ve sevgili öğrencilerimize sağlıklı,  mutlu tatiller diliyorum.

Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Muhammed Özkan