Vali Dr. Ozan Balcı, “Yarı değerli taşlar açısından Türkiye’nin hatta dünyanın en kıymetli yerlerinden biri olan Tokat, dünyanın sayılı, Türkiye’nin bir numaralı taş üretim merkezlerinden biri olacak.” dedi.
Valilik ile Mücevher İhracatçıları Birliği ve Mücevher Tanıtım AŞ. arasında Mücevher Taşları Kesme Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.
Valilik makamında gerçekleşen protokol ile Tokat’ı yarı değerli taşların üretim merkezi haline getirmek, kadın istihdamına katkı sağlamak amaçlanıyor.
“Kadının Gücü Tokat’ın Gücü İle Tokat, Türkiye’de Bir Numara Olacak”
İmza töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kamu ve özel sektör iş birliğinin en önemli ve güzel örneklerinden bir tanesinin yaşandığını ifade etti. Tokat’ın Collawood, Jasper, Opsidyen, Kalsedon, Akik, Agat, Krizopras, Losit, Rodanit, Ametist gibi yarı değerli taşların merkezi olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, bir süre önce Valilik desteği ile Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yarı değerli taşların işlendiği bir kuyum atölyesi kurduk. Hammadde kaynağı açısından, yarı değerli taşlar açısında Tokat bir merkez. Tokat bu konuda Türkiye’nin hatta dünyanın en kıymetli yerlerinden bir tanesi. Mücevher İhracatçıları Birliği ile imzaladığımız protokol ile moda, renk, dizayn anlamında taşları geliştireceğiz. Gerek obje tasarımı gerek takı tasarımı anlamında bu işi daha da geliştireceğiz. Aynı zamanda kadınlarımızı eğiteceğiz. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin bir numaralı taş üretim merkezlerinden biri olacağız. Diğer yandan kadın istihdamına çok büyük katkı sağlamış olacağız. Çünkü kadınımızın gücü Tokat’ın gücü demektir, Türkiye’nin gücü demektir. Tokat’ın çok kıymetli hanımefendileri var. Onların aklından, zekasından, yetenek ve yetilerinden faydalanacağız. Nihai hedefimiz 5 yıl sonra 5 bin kadının burada istihdam ediliyor olması. Köyler dahil küçük üniteleri taş üretim merkezi haline getirmeye amaçlıyoruz. Kadınlarımızın eğitimi konusunda Mücevher İhracatçıları Birliği bize destek verecek. Bizler de onların birikiminden ve yeteneklerinden faydalanacağız. Böylece çok güzel bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. İnşallah Türkiye’nin bir numaralı yarı değerli taşlar üretim merkezi olacağız. Hedefimiz büyük. Tokat’a inanıyoruz, güveniyoruz. Attığımız bu küçük imza Tokat’a, insanlarımız ve ülkemiz için çok büyük bir adım olacak” dedi.


“Tokat’ın Yarı Değerli Taş Konusunda Yaptıkları İnanılmaz”
Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, yarı değerli taşlar konusunda Tokat’ın çok önemli bir konumda olduğunu belirterek şunları söyledi; “Mücevher ihracatında Türkiye çok önemli bir yerde. Dünyanın en büyük üç ülkesinden bir tanesiyiz mücevher ihracatında. Bu alanda İtalya, Çin ve Türkiye dünyadaki en büyük rollere sahip. Bununla beraber 6 milyar dolara yakın ihracat yapıyoruz. Fakat bu ihracatı yaparken bazı şeyleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Bunlardan en önemlisi de yarı değerli taşlar. 100 milyon dolar civarında ihracatı yapabilmek için dünyada yarı değerli taş ithal ediyoruz. Objelerden ve süs takılarından bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla en önemli hedeflerimizden birincisi bu 100 milyon dolarlık ithalatımızı sıfıra indirmek ve arkasından ihracata başlamak. İkincisi eğer ki mücevher sektöründe dünyada bir numara olmak istiyorsak da kendi taşımızı kesebilmemiz lazım. Tokat bunun için çok önemli. Hem etrafında çıkan yarı değerli taşlar açısından hem de Valiliğin ve Milli Eğitim teşkilatının bu işe sahip çıkması açısından önemli. Bunun dışında obje konusunda da Tokat’ın yaptıkları gerçekten inanılmaz. Bu konuda da birlikte çok büyük bir yol alacağımıza inanıyorum. Hem ihracatımızı artıracağız ithalatımızı azaltacağız hem de kadın istihdamına çok büyük fayda sağlayacağız. Tokat’ın Türkiye’de ilk olacağına yürekten inanıyorum ”dedi.

Almus Barajı'nda Doluluk Oranı Yüzde 65'e Ulaştı Almus Barajı'nda Doluluk Oranı Yüzde 65'e Ulaştı