Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, belediye olarak hazırladıkları güçlendirme projesinde son aşamaya geldiklerini belirtirken, çarşıda hasarın büyük olduğunu bu nedenle de restorasyona 1 milyar TL'den fazla harcama yapılacağını söyledi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerinde kentte hasar alan yapılardan biri de yaklaşık 500 yıl önce inşa edilen tarihi Kapalı Çarşı oldu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan kapalı çarşılarının örneklerinden biri olan Kapalı Çarşı’nın restorasyonu; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yapılacak. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, Kapalı Çarşı’nın şehrin hem ekonomisi hem de turizmi açısından çok önemli olduğunu, bu nedenle çarşının bir an önce restorasyonunun tamamlanıp eski günlerine dönmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

‘PROJE ONAYLARI BİTTİKTEN SONRA HIZLI BİR YOL ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ’

İranlı Dağcı Öldü; 4 Bin 300 Metredeki Cenaze İçin Ekipler Çalışma Başlattı İranlı Dağcı Öldü; 4 Bin 300 Metredeki Cenaze İçin Ekipler Çalışma Başlattı

İlk etapta Kapalı Çarşı’nın güçlendirilmesinin yapılacağını, belediye olarak hazırladıkları güçlendirme projesinde de son aşamaya geldiklerini ifade eden Görgel, “Kapalı Çarşı'da şu anda daha işler başlamadı. Bu da orada şehrimizin merkezi olan kısmın ne yazık ki istediğimiz seviyeye gelmemesine yol açıyor. İnşallah şimdi proje onaylarını bekliyoruz, proje onayları bittikten sonra Çevre, Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte Kapalı Çarşı’mızın restorasyonu anlamında hızlı bir yol almaya başlayacağız. Tabii biz Büyükşehir Belediyesi olarak geçici çözümlerle oranın en azından şu anda herhangi bir tehlikeye mahal vermemesi anlamında önlemler almaya çalışıyoruz. Ancak burada çok büyük maliyetle bir restorasyon söz konusu. İnşallah onu da takip ediyoruz. 1 milyar TL'yi aşkın bir maliyetle buranın restorasyonu olacak” diye konuştu.

Kaynak: DHA