Kararda, sanığın eylemi öldürme kastı ile gerçekleştirdiği, soruşturma ve mahkeme aşamasında farklı beyanlarda bulunarak haksız tahrik hükümlerinden yararlanmak istediğinin anlaşıldığı, ancak mahkemenin sonradan değiştirilen beyanlara itibar etmediği belirtildi. Olay, geçen yıl 2 Eylül'de saat 16.30 sıralarında meydana geldi. Bozcaada ilçesinde 2 çocuğuyla yaşayan Elif Gedik, 2019 yılında boşandığı Halil Karabıyık tarafından çalıştığı markette bıçaklı saldırıya uğradı. Kalçasından ve karnından aldığı darbelerle yaralanan Gedik, iş yerinin karşısındaki başka bir markete kaçtı. Elif Gedik, market sahibi ile vatandaşların araya girmesiyle ölümden döndü. O anlar güvenlik kamerasına yansırken, gözaltına alınan Karabıyık tutuklandı. Çanakkale 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Halil Karabıyık, 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 15 yıl hapis cezası aldı. Cezada indirim uygulanmadı.

'KULLANILAN BIÇAK ÖLDÜRMEYE ELVERİŞLİ'

Çocuklar Ön Koltukta Oturamaz Ceza Yazarsak Çikolata Paran Gider Çocuklar Ön Koltukta Oturamaz Ceza Yazarsak Çikolata Paran Gider

Davanın 10 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Bölümü tarafından düzenlenen 28 Eylül 2023 tarihli adli tıp raporunda 2 yaralanmanın mağdurun yaşamını tehlikeye sokan bir durum yarattığı ve etkisinin basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde olmadığı belirtildi. Bıçaklandıktan sonra Elif Gedik'in kaçtığı, sanığın vatandaşlar tarafından engellenmesi sonucu eylemine son verdiği kaydedildi. Olayda kullanılan bıçağın öldürmeye elverişli olması, Gedik'teki darbe sayısı ve şiddeti, darbelerin vurulduğu bölgenin hayati önem taşıması, sanığın fiiline tanıkların araya girip, engellemesiyle son vermesi, olay sonrası sanığın Elif Gedik'e yönelik davranışları göz önüne alındığında; sanığın kastının öldürmeye teşebbüs olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Kaynak: DHA