Tokat Taşhan Tarihi, Nerede? Tokat Taşhan Tarihi, Nerede?

 Reşadiye ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 35 bindir. Reşadiye’ye batıda Niksar ve Başçiftlik ve güneyde Almus ilçeleriyle birlikte, doğuda Sivas’ın Doğanşar ve Koyulhisar, kuzey ve kuzeydoğuda da Ordu’nun Mesudiye, Gölköy ve Aybastı ilçeleri komşudur. İl merkezine 89 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.102 kilometrekaredir. Reşadiye ilçesi harita konumu olarak 40° 23′ 32.6616” Kuzey ve 37° 20′ 9.7188” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Reşadiye’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 538 metredir. Reşadiye ilçesinde toplamda 33 mahalle vardır.

 Reşadiye’ye Nasıl Gidilir?
Reşadiye’de ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Reşadiye merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Reşadiye merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.
Reşadiye Nerede? Karayolu ile Reşadiye’ye Ulaşım
Karayolu ile Amasya-Erzincan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 1 dakikada Erbaa ilçesine ulaşılabilmektedir. Almus ilçesine Amasya Erzincan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 9 dakikada, Niksar ilçesine D-100 Karayolu üzerinden yaklaşık 46 dakikada ve Tokat Merkez ilçesine de Tokat Niksar Yolu ile 1 saat 14 dakikada Reşadiye’den ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Yozgat Merkez’den ise Amasya-Erzincan Yolu üzerinden yaklaşık 3 saat 51 dakikada, Amasya Merkez ilçesinden ise Amasya Erzincan Yolu ile 2 saat 16 dakikada ve Sivas Merkez ilçesinden ise D-200 Karayolu ile 2 saat 45 dakikada Reşadiye’ye ulaşım sağlanmaktadır.
Toplu Taşıma ile Reşadiye’ye Ulaşım
Reşadiye ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve terminalden kalkan uzun yol otobüsleri kullanılmaktadır. Reşadiye’de yaşayanlar genellikle minibüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.
Reşadiye ilçesinde gün boyu uzun yol otobüsleri hizmet etmektedir. Tokat Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.
Reşadiye İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım
Aracınız ile D850 Karayolu ile yaklaşık olarak 1 saat 24 dakikada Tokat Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D850 Karayolu kullanarak 2 saat 35 dakikada Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na ve D-100 Karayolu ile 3 saat 10 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na da ulaşabilirsiniz.
Reşadiye Nereye Bağlı? Reşadiye Hangi Bölgemizdedir?
Reşadiye İlçesi Karadeniz Bölgesinde olan Tokat kentinde yer almaktadır. Reşadiye farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Reşadiye ilçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlçe geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Reşadiye ilçesi Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. İlçede Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında kalan tipte bir iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.
Tokat Nerede? Tokat Hangi Bölgemizdedir?
Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Tokat kenti, Kuzeyde Ordu ve Samsun; doğuda Giresun; güneyde Sivas ve Yozgat ile batıda Amasya illeriyle komşudur. Topografik olarak eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Tokat İstanbul arası 791 kilometre, Tokat Ankara arası 367 kilometre, Tokat İzmir arası 964 kilometre ve Tokat Antalya arası 866 kilometredir.

Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Muhammed Özkan