Niksar’da 3,7 Büyüklüğünde Deprem Niksar’da 3,7 Büyüklüğünde Deprem

Yapılan pratik uygulamalı verim budaması programında Ali Osman Türker tarafından şekil budaması sonrasında gelinen aşamalar anlatılarak verim ve şekil budaması arasındaki farklılıklar anlatıldı. Verim budamasında piramit sistemi esas alınarak merkezi lider ve katlar arasındaki dalların oluşumunda temel kriterler 6 yaşındaki ağaç üzerinde gösterildi. Meyve gözlerine dikkat edilerek yan   ana dalın  uç alma tekniği, yan dallardan  tek yıllık sürgünden dışa bakan gözden kesim teknikleri ile katlar arasında güneşlenmeyi etkileyecek ana dalların dipten çıkarılması uygulamaları ağaçlar üzerinde verim  budaması  yapılarak uygulamalı olarak gösterildi.
Tarım danışmanı Ziraat Mühendisi Kevser Türker tarafından Cevizde yetiştiricilik konularında çiftçilere her bahçenin durumuna göre bireysel olarak bilgilendirme yaparak toprak tahlili yaptırmayanların tahlillerini yaptırarak gübrelemelerini gübre tahlil sonuçları dikkate alınarak yapmaları gerektiğini söyledi.
Doğa ve çevre çalışmaları ile tanınana Tahsin Çamkerten çiftçilere yaptığı konuşmada yetiştiricilikte kullanılan pestisit kalıntılarının ırmak, kanal ve su ayaklarının olduğu yerlere atılmadan özenle toprağa gömülmesi gerektiğini, bunların ileride insanların gıdalarına bulaşmasının insan sağlığı açısında oluşturacağı risklerden bahsederek bilinçli yetiştiricilik yapılması konusunda duyarlı olunması gerektiğini söyledi.
İlçe Tarım Orman Müdürü Namık Özdüzgün çiftçilerin sorunlarını dinleyerek çiftçilerimizin eğitimlerine katkı sağlayacak meyvecilik ve sebzecilik kitaplarını çiftçilerimize hediye ederek katılımlarından dolayı teşekkür etti.