Müsilaj tehdidini değerlendiren TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Deniz Araştırmaları ve Teknolojileri Araştırma Grubu Lideri Dr. İbrahim Tan, Müsilaj dediğinizde sadece bir faktöre bağlı değil; sadece kirlilik ya da iklim diyemeyiz. Bunlar bir bütünün, kapsayan sürecin sonunda oluştu ve dönem dönem de oluyor. Baskıları Marmara Denizi üzerinden almadığınız sürece tekrardan olması olası bir durum. Lakin, şu anda böyle bir durum yakın zamanda gözükmüyor. Bu yaz için olası görmüyorum. Fakat durgun bir dönem olur, sıcaklıklar böyle artmaya devam ederse olabilir. Şu an olabileceği dönemi geçtik dedi. 8 Haziran Marmara Denizi Günü çerçevesinde Marmara Belediyeler Birliği tarafından Eminönü'nde düzenlenen programla birçok bilim insanı ve STK temsilcisi bir araya gelerek Marmara Denizi'nin mevcut durumunu ve kirlilik, iklim değişikliği gibi faktörlerin deniz yaşamı üzerinde yarattığı, yaratabileceği olası tehlikeleri tartıştı. Denizdeki canlı popülasyonu, oksijen durumu; sıcaklık ve müsilaj gibi birçok farklı konunun tartışıldığı etkinlikte TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Deniz Araştırmaları ve Teknolojileri Araştırma Grup Lideri Dr. İbrahim Tan Marmara Denizi'nde olası müsilaj tehdidi hakkında bilgi verdi. Son dönemde hava sıcaklıklarının da artması gibi sebeplerle kamuoyunda tartışılan müsilaj konusunun takip edildiğini belirten Tan, bu yaz için müsilaj ihtimalini olası görmediklerini belirterek uyarılarda bulundu.

HEM MARMARA DENİZİ'Nİ HEM DİĞER DENİZLERİMİZİ İZLİYORUZ

Dr. İbrahim Tan, Biz tabi, sürekli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Denizlerde Bütünleşik Kirlilik İzleme Projesi kapsamında hem Marmara Denizi'ni hem diğer denizlerimizi izliyoruz. Bu konuda tabi Marmara Denizi'nde 2021'den bu yana yapılan çeşitli faaliyetler olsa da, Marmara Denizi etrafında nüfusun çok olması, sanayinin çok olması, aşağı taraftan gelen yeni tarımsal bir sanayinin baskısı olması gibi süreçler devam etmekte. Tabi bu yatırım gereken ve kısa dönemde çözülemeyecek durumlar ama nereden başlansa önemli olan çalışmalar şeklinde konuştu.

Yaya Geçidinde Kadına Çarparak Ölümüne Sebep Otobüs Şoförü Tutuklandı Yaya Geçidinde Kadına Çarparak Ölümüne Sebep Otobüs Şoförü Tutuklandı

Kaynak: DHA