Taksi Şoförünü Darbeden Otomobil Sürücüsü Yakalandı Taksi Şoförünü Darbeden Otomobil Sürücüsü Yakalandı

Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen 2024-2029 Projeleri Tanıtım Töreni'nde konuştu. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesi tekrar seçildiği takdirde 2029 yılına kadar yapacağı projeleri kamuoyu ile paylaşan Yavaş, "Biz, hep insandan söz ettik. Bizden söz ettik. Ankara'dan çok, Ankara'da yaşayan insanlardan söz ettik. Bir şehrin silueti, alt yapısı, ulaşımı, şekli şemali, kültürel ve sanatsal çehresi elbette çok değerlidir. Hepsi için yapacaklarımız var. Ama bizim bunları yaparken tek bir amacımız var, insanı hayatın içine katmak. Yani bizim projelerimiz insanımız için, biz çılgın projeler peşinde değiliz. Aklı başında, ahlaka uygun, geleceğe umut olacak işler yapmanın derdindeyiz. Kime sorsanız bilir. Projeler 3 çeşittir. Kısa, orta ve uzun vade. Önce bugünü sonra yarını sonra da belki bir nesil sonrasını düşünerek iş yapar, projeler üretirsiniz. Ama bizden önce bugün için yapılması gerekenler yarım kalmış ve geleceğin en değerli işleri gözden çıkarılmış. Halbuki görmek iki türlüdür. Biri gözüne ilişir, diğeri yüreğine. Ben yüreğime düşenle gördüm, onun peşinden gittim. Tüm bu görevleri insan için yaptım. Niyet güzel olunca gayret hakkını bulur. Bu yüzden bizim tüm görevlerimizde niyet, en önemli yerde durur" dedi.

KADINLARIMIZA HPV AŞISI UYGULAMASI BAŞLATACAĞIZ'

Sağlık alanında önemli adımlar atacaklarını dile getiren Yavaş, şunları söyledi:

"Alzheimer hastalarını ve yakınlarının yaşam kalitelerini artırmak için yatılı konuk evi açacağız. Yeni açacağımız İleri Yaş Sağlıklı Yaşam Merkezi ile büyüklerimizin sosyal ve bağımsız bir yaşam sürmesini sağlayacağız. Dünyanın ve memleketimizin en büyük sorunlarından biri olan obeziteyle mücadele için yeni bir planımız var. Diyetisyen yardımı projemizle toplum sağlığımızı ve farkındalığımızı artıracağız. En önemli konulardan biri de kadınlarımızın sağlığı. Biz biliyorsunuz ilkleriyle ünlü bir belediyeyiz. Yine Türkiye'de bir ilke imza atacağız. Rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla, 30 yaş altı ve sosyal destek alan kadınlarımıza HPV aşı uygulamasını başlatacağız. Halk Sağlığı Eylem Planı projemizi de hayata geçireceğiz. Çeşitli üniversite temsilcilerinden oluşturulacak bilim kurulu eşliğinde, sağlık alanında iş birliği ve dayanışma içerisinde iyileştirmeler yapacağız. Batıkent'te Türkiye'nin en büyük otizm merkezini açacağız. Bununla birlikte engelsiz spor merkeziyle ve engelsiz yaşam köyü projemizle kentimize değer katacağız. Büyüklerimiz için kuracağımız Ata Evleri ve Kıdemliler Lokali ile onların sosyal refahını artırıp daha aktif zaman geçirmelerini sağlayacağız. Sokak hayvanları konusunda da kentte ortak aklı sağlamamız gerektiğinin farkındayım. Bu konuda kanunlar ile çerçevelendirilmiş çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2 bin 500 köpek kapasiteli Mamak Gökçeyurt Köpek Yaşam Alanı'nı hayata geçireceğiz. Köpek gezdirme, mama depolama alanı dışında ailelerimiz çocuklarıyla birlikte burada vakit geçirebilecek ve sahiplenme yapabilecekler. Ayrıca Türkiye'de ilk kez, özel veterinerlerle iş birliği yaparak 80 binden fazla kısırlaştırma yapmıştık, bu sayıyı daha da artıracağız."

'EŞİT ŞARTLARDA BÜYÜYEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN DESTEK OLACAĞIZ'

Yavaş, 5 yıl boyunca tarım sigortası desteği vererek üreten kadınlara sosyal güvence sağlayacaklarını kaydederek, "Yine bir ilki gerçekleştirerek tarımsal pazarlama ve danışmanlık merkezi açacak ve çiftçilerimize sektörel olarak da destek olacağız. Çubuk Yazır'da ürün işleme ve depolama tesisi açarak hasat yapan çiftçiye değer katacağız. Tarım kadar hayvancılığı da önemsiyor ve geliştirilmesine katkı sunuyoruz. Özellikle hayvan ithalatını azaltmak ve ekonomiye katkı sağlamak için 'Buzağılar Ölmesin' projesini hayata geçiriyoruz. Kadınların korunmaya değil, korunmaya ihtiyaç duymadığı bir geleceğe ihtiyacı var. Bu nedenle, ekonomik büyümede kadınların rolünü artırmak ve daha fazla kadının iş dünyasında söz sahibi olması için Kadın İş Gücü Merkezi açacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıklı bireyler yetiştirmek için doğum öncesinden başlayarak anne adaylarımıza destek olmak amacıyla 'Gebelik Okulları' kuracağız. Yerel eşitlik konusunda önemli adımlar atma adına, 'Kadın Meclisi' projesini hayata geçiriyoruz. Ankara'da alınan her kararda kadınların da payı olması için çalışıyoruz. Ayrıca, anne ve çocuk sağlığını güçlendirmek adına 'Anne Çocuk Sağlığı Merkezleri' kuruyoruz. Ankara'da kadınların kentte güvenle yaşaması için Panik Butonları, ışıklandırma çalışmaları ve Şeffaf Duraklar uygulamalarını artırıyoruz. Başkentimizde birçok noktada açacağımız yeni Aile Yaşam Merkezlerimizle ailelerimize sosyal aktivite ve eğitim imkanları sunuyoruz. Yeni dönemde ayrıca 100 yeni kreş hedefliyoruz. Ailelerimizin akılları çocuklarında kalmasın istiyoruz. Eşit şartlarda büyüyen çocuklar yetiştirmek için onlara destek olacağız" diye konuştu.

'TAVRIMIZ NETTİR'

Yavaş, yeni dönemde de şeffaf, hesap verebilir, katılımcı bir şekilde Ankara'yı yönetmeye devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Ankaralının parasını kendi paramız gibi harcamaya devam edeceğiz. Kimseyi ayırmadan, herkesin başkanı olarak görevimizi sürdüreceğiz. Kahramankazan'dan Kızılcahamam'a, Kalecik'ten Haymana'ya, Evren'den Bala'ya kadar tüm Ankara'ya eşit hizmet götüreceğiz. Sizler de, kentimizi hak ve adaletle bir beş yıl daha yönetmeye hazır mısınız? Ortak akılla Ankara'yı geleceğe taşımak için bizlere destek olacak mısınız? Allah'ın izni, sizlerin desteğiyle bunu hep birlikte başaracağız. Beş yıl boyunca ne mutlu ki sizin başınızı öne eğecek tek bir işimiz olmadı. Ne mutlu ki, üstümüze tek bir leke dahi sürülmeden dönemimizi tamamladık. Şimdi yeni başlangıçlar zamanı. Bunun için sizlerden ilçe adaylarımıza destek olmanızı ve ilçe sayımızı artırmanızı istiyoruz. Belediye Meclisi'nde Meclis Üyesi sayımızı artırmanızı istiyoruz. El ele verip Ankara'yı bir bütün olarak ayağa kaldırmak istiyoruz. Şurada kaldı 20 gün. El birliğiyle, bir saniye bile kaybetmeden kapı kapı dolaşacağız. Ankara'nın başarı hikâyesini hep birlikte yazacağız. Yeni dönemde de bu kenti Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir kent haline getirmek için hep birlikte çalışacağız. Geçen seçim yaşananları biliyorsunuz. 'İşçileri işten atacaklar, su sayaçlarını PKK'lılar okuyacak gibi yalanlarla' uğraştılar. Şimdi bu yenileceğini anlayınca paniğe kapılanların yaptığı şey. Yine seçim yaklaşırken benzer şeyler başladı. Biz net bir şekilde hiç kimse ile ittifak yapmadık. İttifakımız milletledir. Biz Ankara halkının tertemiz oylarına talibiz bunu herkes bilsin. Siyaset mühendislikleri ile çantadan fil çıkarmaya hiç kimse uğraşmasın. Kirli siyasete alet olanların geçen dönem olduğu gibi ancak elleri kirlenir. Türk bayrağı ile sıkıntısı olmayan, İstiklal Marşını gururla söyleyen, milli takım yendiği zaman sevinçle ayağa kalkan herkesle beraberiz. Tavrımız nettir. Türk milletiyle, bayrağımızla, İstiklal Marşı’mızla problemi olan hiç kimse yanımıza yaklaşamaz. Bunu sorgulamak isteyenler Ankara'da aday çıkarmayan partinin neden aday çıkarmadığını sorgulasınlar. Bizim için eli kanlı teröristler fark etmiyor. Bunun adı PKK olur, bunun adı HÜDA-Par olur. Tavrımız nettir. Artık bu seviyesiz siyaseti bırakmalarını istiyorum. Yapacakları ile Ankara halkından oy istesinler. Biz belediyeye gelen hiç kimseye kimliğini sormuyoruz. Ne mezhebi, ne soyu, ne rengi bizi ilgilendirmiyor. Değil mi ki 6 milyon insandan biz oy alıyoruz. Her birine eşit hizmet etmek durumundayız. İnşallah seçildikten sonrada tüm Ankara'yı kucaklayacak şekilde 6 milyon insanın dertleri ile dertlenecek ve Mansur Yavaş belediyeciliğini herkese öğreteceğiz. Sosyal belediyecilik ile belediye yeniden tanıştı. Ve inşallah bu model tüm Türkiye'ye yayılacak" dedi. 

Kaynak: DHA