Kaplan ise “Burada söyleyemem. Size özel söylerim. Zaten burada söylediklerimiz anbean internete düşüyormuş. Bu da düşerse ne olur? Şu arkaya geçelim, size söyleyeyim. Yoksa her yere yayılır" ifadelerini kullandı. 'Ayhan Bora Kaplan' suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan 28'i tutuklu 61 sanığın yargılanmasına, Ankara 32'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından devam edildi. 12 kişi müşteki olarak yer aldığı dosya kapsamında Sincan Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya 28'i tutuklu 61 sanığın tamamı katıldı. Suç örgütünün kurucusu ve yöneticisi olan 'Ayhan' kod adlı sanık Bora Kaplan savunma yaptı. Kaplan, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, "7-8 aydır atılan iftiralar karşısında şaşkınlık içindeyim. Kaçarken yakalandığım söylendi. Kaçacak insan 2 gün önce tarifeli uçak bileti alır mı, geri zekalı mı? Kaçacak adam kendi pasaportu, kendi arabasıyla gider mi? Gözaltına alınırken yere yatırılmam tamamen şov amaçlıydı. Gözaltında da kötü muameleye tabi tutuldum. Defalarca mülakata aldılar. En son 7-8 sayfa bir şey getirdiler. Bunları kabul ettiğim takdirde sadece Erkan Doğan suçlamasından mahkemeye sevk edileceğim ve en fazla 1 yıl hapis yatacağım söylendi. Baktım; akla hayale gelmez şeyler, tanımadığım isimler. İmzalamayacağımı belirtince, 'Sen bilirsin, üzerine üç cinayet çıkarmazsak, sana selam vereni yakmazsak' dediler. Millete nasıl iftira atayım? Son ifadem 8-10 saat sürdü. 40-50 kişilik liste verip tanıdıklarımı sordular. İfadelerimi tamamen reddetmiyorum, ama üzerinde oynamalar var" ifadelerini kullandı.

'YURT DIŞINDA MEKAN AÇACAKTIM'

Kaplan'ın, "FETÖ'cülerin yaptığından daha fazla kumpasa düştük" demesi üzerine, Mahkeme Başkanı, "Sana niye kumpas kursunlar?" sorusunu yöneltti. Kaplan, 2006 yılından 2020 yılına kadar Ankara'da işlettiği ve devrettiği mekanları anlatarak, "2020'den sonra toptan gıda işine girdim. Yurt dışında arkadaşlarım da vardı, ihracat yapmak istedim. Yurt dışına gidip gelmeye başladım. Bu işi yaparken de dilim olmadığı için İngilizce dersi almaya başladım. İşlerimi ilerlettim. Eğer gözaltına alınmasaydım yurt dışında mekan açacaktım. Ben hayatım boyunca kendimi saklamadım, gizlemedim. Telefon numaramı 8-9 yıldır kullanıyorum. Ben hayatımı kamuoyunda yaşayan şeffaf bir insanım. Ben iddianamede adı geçen hiç kimseyle bir suç işlemedim. 15 Temmuz'daki fotoğraflarımdan sabıkalı biri olduğumu düşünmüş olabilir" dedi.

Bakan Göktaş: Başörtüsü gerekçesiyle 'Reddi hakim' talebinde bulunan avukatı kınıyorum Bakan Göktaş: Başörtüsü gerekçesiyle 'Reddi hakim' talebinde bulunan avukatı kınıyorum

Kaynak: DHA