Erbaa Karayaka Kasabası'ndan gelen bir gözleme göre, kışın müjdecisi olarak bilinen Colchicum speciosum (vargit çiçeği), alışılmadık bir şekilde mayıs ayında çiçek açtı.

Genellikle ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açan vargit çiçeği, bu yıl kasım ayına kadar beklenen çiçeklenmeyi mayısta gerçekleştirdi.

Vargit çiçeği 30 cm'ye kadar boylanabilen, çok yıllık, soğanlı ve otsu bir bitkidir. Soğanı 7 cm'ye kadar uzun ve tarçın-kahverengi kabukludur. Bitki, 4-6 adet dar eliptik yaprak üretir ve bu yapraklar ilkbaharda çıkar, yazın sararır ve dökülür. Çiçeklenme dönemi ise genellikle eylül-ekim ayları arasındadır.

Vargit çiçeği, Türkiye'nin Batı, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 1800-3000 metre yüksekliklerde, alpin-altı otlaklarda ve orman kenarlarında doğal olarak yayılış göstermektedir. Menşei, Türkiye'nin kuzey bölgeleri, Kafkas Dağları ve Kuzey İran'dır. Türkçe'de genellikle "şepart" olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde "güz çiğdemi" veya "vargit" isimleriyle de bilinir.

Tokat İl Müftüsü Esat Yapıcı'dan Erbaa Ziyareti Tokat İl Müftüsü Esat Yapıcı'dan Erbaa Ziyareti

Uzmanlar, bu beklenmedik çiçeklenme durumunun nedenlerini araştırmaya başladı. Bölgedeki botanikçiler ve doğa gözlemcileri, konu ile  konuyla ilgili daha detaylı incelemelerde bulunacak.

Muhabir: Sabriye Er