15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Eylem Yapan Şüpheli Tutuklandı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Eylem Yapan Şüpheli Tutuklandı

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde 'Gazze Soykırımı Girişimi: Bir Görgü Tanığının Anlattıkları Konferansı' gerçekleştirildi. Konferansa, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Avrupa'ya girişi engellenen Glasgow Üniversitesi'nin Filistin asıllı Rektörü Dr. Ghassan Abu Sitta ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan katıldı. Özvar, "Yerlerinden zorla göç ettirilen Filistinlilerin sayısı, yaklaşık 2 milyon. Türkiye, Gazze'den ayrılmak durumunda bırakılan Filistinli kardeşlerimize insani yardımlarını aralıksız sürdürmektedir. Ülkemiz, İsrail'in katliamlarının durdurulması için her türlü diplomatik çabayı sarf etmektedir. Türkiye, Filistin davasını her platformda savunmaya devam etmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası toplantılarda yaptıkları konuşmalarda Türkiye'nin Filistin'e desteğini her defasında ifade etmektedir. İsrail'in Filistin topraklarını işgaline dair kanıtları muhataplarına sunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhinde devam eden soykırım davasına Türkiye'nin müdahil olacağını açıklamıştır. YÖK olarak Gazze'den ayrılmak durumunda kalan Filistinli öğrencilere ve akademisyenlere üniversitelerimizin kapılarını açtık" diye konuştu.

'AVRUPA ÜLKELERİ SİZE SCHENGEN GİRİŞ YASAĞI KOYDU'

Rektör Abu Sitte'nin İsrail ordusunun Gazze'deki Filistin hastanelerinde işledikleri suçlara tanık olduğunu belirten Özvar, "Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından yürütülen İsrail soruşturması bağlamında Gazze'de gördüklerinizi savcılığa aktardınız. Bu nedenle Avrupa ülkeleri, size Schengen giriş yasağı koydu. Bu durum, ifade özgürlüğünün açık bir ihlalidir. Birçok Batılı ülkenin çifte standardının da diğer bir örneğidir. Sizi Türkiye'ye davet ettik. Schengen ülkelerinde izin verilmeyen, tanıklık ettiğiniz tüm olayları serbestçe ifade ediniz. Davetimizi kabul edip, Türkiye'ye geldiğiniz için teşekkür ederim" dedi.

'BUYRUN, ÜLKEMİZE GELİN'

Bugün haklı eylemlere katılan akademisyenlerin bir kısmının işlerine son verildiğini, öğrencilerin de üniversitelerinden kayıtlarının silindiğini aktaran Özvar, "Buradan YÖK Başkanı olarak siz kıymetli basın mensupları vasıtasıyla Batılı üniversitelerden Gazze'deki katliamlara sırf karşı çıktıkları için işini kaybeden bilim insanlarına ve öğrencilere sesleniyorum. Batılı akademisyen ve bilim insanlarına Türk üniversitelerinin kapıları açıktır. Buyurun, ülkemize gelin. Bu topraklar baskı gören Batılı insanlara her zaman kapılarını açmıştır. 15'inci asrın sonunda Avrupa'da zülüm gören Yahudilere kapılarımızı nasıl açtıysak, İkinci Dünya Savaşı arefesi ve esnasında Nazi zulmü ve baskısı altındaki bilim insanlarını üniversitelerimize nasıl kabul ettiysek, aynı şekilde bugün de sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Önümüzdeki günlerde bu amaçla, YÖK'ün web sitesinden duyuruyla bir başvuru sayfası düzenleyeceğiz. İnsancıl eylemleri sebebiyle işine son verilen Avrupa ve Birleşik Devletler'deki üniversite hocaları ile üniversitelerinden koparılan uluslararası öğrencilerin diledikleri takdirde ülkemize başvurularına imkan tanıyacağız ve değerlendireceğiz" dedi.

Kaynak: DHA