AFAD'dan Tokat İçin "Fırtına" Uyarısı AFAD'dan Tokat İçin "Fırtına" Uyarısı

Kişinin bir müddet olduğu yerde kalması, yaralanan bir bölgesi var mı, bunu kontrol etmesi, daha sonra temkinli bir şekilde ya da etrafında tutunabileceği bir araç ile yavaş bir şekilde kalkması önemlidir" dedi.
Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Doktoru Seva Samanlı, kış mevsiminde ciddi sorunlara yol açan düşme olaylarından korunmak için yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulundu.
Dr. Samanlı, "Vatandaşlar yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı. Kauçuk ve deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Düz tabanlı ayakkabılardan kaçınmalılar. Zorunlu hallerde ayakkabının üzerine çorap giymek kaymayı önlemekte yardımcı olabilmektedir. Karda ve buzda vatandaşlarımızın düşmemesi için ayakkabı tercihlerini iyi yapmalılar. Mümkün oldukça soğuk hava şartlarında dışarı çıkmamak gerek. Bizler önemli olmayan durumlarda dışarı çıkmayı, araç sürmeyi önermiyoruz. Eğer buzda kayıp düşerseniz yapacağınız en önemli şey düşer düşmez doğrudan ayağa kalkmaya çalışmamak. Bir müddet olduğu yerde kalınması, yaralanan bir bölgesi var mı, bunu kontrol etmesi, daha sonra temkinli bir şekilde ya da etrafında tutunabileceği bir araç ile yavaş bir şekilde kalkması önemlidir. Özellikle yaşlı hastalarımızda düşemeye bağlı kırık, çıkık görme ihtimalimiz arttığı için ağrı, şişlik var ise mutlaka acil servise başvurulmalıdır" dedi.