Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya paylaşılan, 'Aslında astronot diyemeyiz, turist olarak gidiyor' iddiası doğru değildir. Uzay turistlerinin amacı, kişisel bir deneyim yaşamak ve uzaya seyahat etmektir. Uzay turistlerinin, uzayda bilimsel çalışmalar yürütmeye ya da uzay araçlarını kontrol etmeye yönelik herhangi bir yetkinliğe sahip olmaları şart değildir. Öte yandan astronotluk, ciddi sorumluluk, nitelik ve vasıf gerektirmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106'ncı Yıl Dönümü İçin Mesaj Yayınladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106'ncı Yıl Dönümü İçin Mesaj Yayınladı

Bu nedenle astronotlar bilimsel alanlarda uzman ya da bir uzay aracına pilotluk yapabilecek potansiyele, kariyere, geçmişe sahiptirler. Aynı zamanda, tüm bu yetkinlikler sayesinde bir astronot, mikro yer çekimi ortamında bilimsel araştırmalar ve deneyler gerçekleştirebilecek kadar da çok yönlüdür. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu'nda, 14 gün boyunca aralarında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar literatüre katkı sağlayacak çalışmaların bulunduğu 13 deney gerçekleştirecektir. Amaç, uzaydaki bilgi birikimini artırmak, uzayda yaşam koşullarını anlamak ve gelecekteki uzay misyonlarına hazırlık yapmak gibi görevleri yerine getirmektir" denildi.

Editör: Muhammed Özkan